Gmina Bolków - Przyroda

Strony

Turzec (niem. Schubertberg) – góra w Górach Ołowianych w paśmie Gór Kaczawskich o wysokości 684 m n.p.m., na niektórych mapach 690. Zbudowana jest z zieleńców i łupków zieleńcowych, które tworzą liczne skałki na grzbiecie i zboczach (najbardziej popularne to Grzebień i Popiel).
Dłużek (niem. Repprichts-Berg) - szczyt (592 m n.p.m.) w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich.
Rezerwat przyrody Buki Sudeckie – leśny rezerwat przyrody położony w Sudetach Zachodnich w paśmie Gór Kaczawskich, między Mysłowem a Lipą. Rezerwat położony jest w północnej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. Obejmuje północne zbocza Rakarni oraz wschodnie i północne Głogowca.
Rezerwat przyrody Góra Miłek – leśny rezerwat przyrody w Wojcieszowie, w powiecie złotoryjskim, w województwie dolnośląskim.
Rezerwat przyrody Wąwóz Lipa – rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminach Paszowice i Bolków.
Niedźwiedzie Skałki (niem. Barstein, 657 m n.p.m.) – szczyt w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, leżący w jego środkowej części. Tworzy wraz z Lubrzą i Skibą wyraźnie wyodrębniony i nieco rozczłonkowany masyw.
Wzgórze Ryszarda (niem. Wilhelmshöhe) – najbardziej rozpoznawany przez mieszkańców Bolkowa szczyt w granicach miasta, jest najwyższym wzniesienie na jego terenie.
Lubrza (niem. Waldberg, 666 m n.p.m.) – szczyt w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, leżący w jego zachodniej części. Wraz z Niedźwiedzimi Skałkami i Skibą tworzy wyraźnie wyodrębniony masyw.
Żeleźniak (niem. Eisen-Koppe) - rozległy masyw z najwyższym szczytem (664 m n.p.m.) w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich. Przez Przełęcz Mysłowską łączy się z południową częścią Grzbietu Wschodniego. Od zachodu łączy się z Osełką i Miłkiem.
Wapniki (niem. Kalkberge) – kilkuwierzchołkowe (509, 501 m n.p.m.) wzniesienie w północno-wschodniej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. U jego południowo-wschodnich podnóży leżą Gorzanowice, a u północno-zachodnich Grudno.
Osełka (niem. Wetzelberg) – niewielki szczyt w zachodniej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich, położony na południowy zachód od Żeleźniaka, od zachodu łączy się z Miłkiem. Na południe leży wieś Mysłów.
Ołowiana (niem. Bleiberge) – góra w środkowej części Gór Ołowianych, pomiędzy Różanką a Turzcem w Grzbiecie Południowym Gór Kaczawskich o wysokości 658 m n.p.m. Od Ołowianej odchodzą krótkie boczne grzbiety – ku północy z Czerniakiem i na południe z Brożyną.
Czerniak (niem. Kretscham Berg, 557 m n.p.m.) – góra w północnej części Gór Ołowianych, nad Kaczorowem, kończąca niewielki grzbiecik odchodzący na północ od Ołowianej w paśmie Gór Kaczawskich. Zbudowana jest z zieleńców i łupków zieleńcowych, które tworzą niewielkie skałki i urwiska na zboczach.
Rochowicka Skała (495 m n.p.m.) – wzniesienie w środkowej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich z grupą skał o tej samej nazwie na szczycie. Nazwa dotyczy właściwie samych skałek, a szczyt jest bezimienny. Skałki mają kilka-kilkanaście m wysokości.
Rakarnia (548 m n.p.m.) – szczyt w środkowej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. U jego południowo-wschodnich podnóży leżą Nowe Rochowice.
Skiba (601 m n.p.m.) – szczyt w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, leżący w jego środkowej części. Tworzy wraz z Lubrzą i Niedźwiedzimi Skałkami wyraźnie wyodrębniony i nieco rozczłonkowany masyw. Skiba znajdują się w jego wschodniej części, nad Nowymi Rochowicami.
Bukowinka (niem. Bauchen-Berg, 621, 618, 586 m n.p.m.) – rozległy szczyt z kilkoma kulminacjami w północnej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich, leżący na północny zachód od Przełęczy Mysłowskiej i na wschód od Żeleźniaka.
Głogowiec (niem. Galgenberg, 535 m n.p.m.) – szczyt w północnej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich, leżący na północny wschód od Przełęczy Mysłowskiej.
Marciniec (niem. Marienstein, Martenstein) - niewielki masyw z najwyższym szczytem (624 m n.p.m.) w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich.
Miłek (niem. Mühlberg) – niewielki masyw z kilkoma wierzchołkami (569, 596, 573 m n.p.m.) w zachodniej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich, położony nad Wojcieszowem Górnym. Od wschodu łączy się z Osełką i Żeleźniakiem. Jego trzy kulminacje mają odrębne nazwy.

Strony