Biecz - Atrakcje

Strony

Biecz, Kazimierza Wielkiego 2
Klasztor w Bieczu – klasztor oo. Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Anielskiej wraz z kościołem św. Anny.
Ratusz w Bieczu - biecka siedziba władz miejskich. Stoi na środku bieckiego rynku.
Kolegiata Bożego Ciała – kościół parafialny obrządku rzymskokatolickiego w Bieczu o randze kolegiaty . Jeden z najświetniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w Polsce z licznymi cennymi zabytkami ruchomymi we wnętrzu. Charakterystyczny akcent w panoramie miasta.
Zamek w Bieczu - nieistniejący obecnie zamek królewski w stylu gotyckim usytuowany na Górze Zamkowej w Bieczu, po którym zachowały się jedynie fundamenty. Oprócz zamku na Górze Zamkowej w Bieczu znajdował się także niewielki zamek, w miejscu którego powstał później kościół św.
Mury miejskie w Bieczu - ciąg murów miejskich sięgający początku XIV w. Początkowo miały długość ok. 1200 metrów. W ciągu dziejów system obronny miasta zmieniał się w zależności od technik wojennych.
Cmentarz wojenny nr 107 – cmentarz znajdujący się w północnej części miasta Biecz, na wzgórzu Nęckówka.
Biecz, Kazimierza Wielkiego 31
Dworek Nędzówka w Bieczu (popularnie nazywany Wantuchówka) – murowany dworek w Bieczu z XVIII w.. Był budowany w latach 1775 - 1799. Znajduje się na ul. Kazimierza Wielkiego. Zaczął on podupadać i do połowy XX w. był parterowym zdewastowanym budynkiem.
Muzeum Ziemi Bieckiej – samorządowa instytucja kultury Biecza. Muzeum zlokalizowane jest w obiektach zabytkowych, w obrębie starówki miasta.
Dom zbója Becza w Bieczu – kamienica narożna w południowo-zachodniej części Rynku w Bieczu. Nazwa nawiązuje do miejscowej legendy i w żaden sposób nie świadczy o związkach kamienicy z jej bohaterem.
Cmentarz wojenny nr 105 – Biecz-Horta - austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu III Gorlice.
Cmentarz wojenny nr 108 w Bieczu – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez austriackiego architekta Hansa Mayra jako cmentarz samodzielny przy klasztorze. Pochowano na nim nieznaną liczbę żołnierzy w 20 grobach pojedynczych i 6 zbiorowych. Cmentarz jest w bardzo dobrym stanie.
Cmentarz wojenny nr 106 – Biecz – żołnierskie miejsce pochówku lokalizowane w Bieczu, przy ulicy Bochniewicza, koło kościoła Bożego Ciała. Spoczywa na nim łącznie 386 ciał z I wojny światowej (204 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 182 żołnierzy rosyjskich). Projektowany był przez Hansa Mayra.
Synagoga w Bieczu – synagoga znajdująca się w Bieczu, przy rynku pod numerem 20.
Biecz, Szpitalna 22
Budynek grodu starościńskiego w Bieczu (także: budynek wójtowski, zamek starościński, gród starościński) – budynek wzniesiony na początku XVI w. pierwotnie jako siedziba wójta Biecza. W 1641 zamieniony na zamek stanowiący siedzibę starosty oraz sądu grodzkiego.
Biecz, Tysiąclecia
Cmentarz żydowski w Bieczu – został założony w połowie XIX wieku i zajmuje ogrodzoną siatką powierzchnię 0,2 ha, na której zachowało się około dwudziestu nagrobków z piaskowca i betonu z inskrypcjami w języku hebrajskim i polskim. Cmentarz leży przy ul. Tysiąclecia.
Biecz, Kazimierza Wielkiego 2
Klasztor w Bieczu – klasztor oo. Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Anielskiej wraz z kościołem św. Anny.
Biecz, Węgierska 2
Dom Barianów - Rokickich, tzw. Stara Apteka – budynek z 1523 r. w południowej części starego miasta w Bieczu, u wylotu ul. Węgierskiej. Przylega do dobrze zachowanej baszty obronnej zw. Radziecką.
Barbakan w Bieczu – gotycka w założeniu budowla, istniejąca niegdyś na południo-zachodnim obrzeżu Starego Miasta w Bieczu, na przedpolu Bramy Górnej, tuż przy wylocie dzisiejszej ulicy Węgierskiej do ulicy Grunwaldzkiej. Obecnie w ruinie - zachowane jedynie fundamenty.
Cmentarz wojenny nr 109 - Biecz - znajduje się w Bieczu, w pobliżu remizy strażackiej przy drodze do Jasła. Został zaprojektowany przez Hansa Mayra. Jest ogrodzony kamiennym murem i furtką oflankowaną półokrągłymi bastionami.

Strony