Gmina Sękowa - Atrakcje

Strony

Kościół św. Filipa i św. Jakuba - drewniany kościół filialny w Sękowej pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba, znajdujący się wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Cmentarz wojenny nr 79 - Sękowa – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra, położony na terenie wsi Sękowa w gminie Sękowa w powiecie gorlickim w województwie małopolskim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małastowie − parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie gorlickim. Parafię erygowano 29. grudnia 1951 roku.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Cerkiew greckokatolicka Świętych Kosmy i Damiana – filia Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zlokalziowana we wsi Bartne (powiat gorlicki).
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach – cerkiew greckokatolicka, obecnie współużytkowana przez parafie rzymsko- i greckokatolicką. Jedna z najstarszych cerkwi łemkowskich. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.
Cmentarz wojenny nr 69 w Przegoninie – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra znajdujący się we wsi Bodaki w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K.
Parafia pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Sękowej - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Gorlice. Erygowana w 1326. Mieści się pod numerem 13.
Cmentarz wojenny nr 44 - Długie – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča znajdujący się we wsi Długie w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K.
Cerkiew św.św. Kosmy i Damiana w Krzywej – dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Obecnie użytkowana jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Rezerwat przyrody Kornuty – rezerwat przyrody nieożywionej w północno-zachodniej części pasma Magury Wątkowskiej (Beskid Niski), na zboczu góry o tej samej nazwie. Leży na terenie Magurskiego Parku Narodowego.
Cmentarz wojenny nr 60 na Przełęczy Małastowskiej - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra w Bodakach – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem, w dekanacie Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Położona na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Ropicy Górnej – cerkiew wzniesiona w 1813 lub 1819 r. w Ropicy Górnej. Na przełomie XIX i XX w. została przebudowana, pierwotne kopuły zastąpiono dachami kalenicowymi. Obecnie świątynia należy do parafii w Małastowie.
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Wołowcu – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem, w dekanacie Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Cmentarz wojenny nr 83 - Wapienne – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Hansa Mayra, znajdujący się we wsi Wapienne, w gminie Sękowa, w powiecie gorlickim, w województwie małopolskim.
Cerkiew św. Dymitra w Bodakach - dawna greckokatolicka cerkiew w Bodakach. Po Akcji Wisła służy jako kościół rzymskokatolicki.
Cmentarz wojenny nr 45 w Lipnej – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Schronisko PTTK im. Stanisława Gabryela na Magurze Małastowskiej – schronisko turystyczne, położone pod szczytem Magury Małastowskiej w Beskidzie Niskim. Jest zlokalizowane na wysokości 740 m n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem Beskidu Niskiego.

Strony