Gorlice - Atrakcje

Strony

Gorlice, Plac Kościelny 1
Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Sanktuarium Pana Jezusa w Więzieniu w Gorlicach - obecna świątynia powstała w latach 1885-1892 w stylu neorenesansowym. Budowy kościoła podjął się proboszcz Marceli Żabicki. Autorem projektu był o.
Ratusz w Gorlicach - najstarsza część ratusza miejskiego w Gorlicach mieszcząca się przy Rynku pochodzi z lat 1780-1790. W latach 1948-1950 ratusz został rozbudowany. W XIX wieku w ratuszu mieściła się apteka, którą prowadził Ignacy Łukasiewicz - wynalazca lampy naftowej.
Gorlice, 11 Listopada 47
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Gorlicach – cerkiew greckokatolicka w Gorlicach, w województwie małopolskim. Mieści się przy ulicy 11 Listopada. Należy do dekanatu krakowsko-krynickiego.
Gorlice, Stróżowska
Cmentarz żydowski w Gorlicach – gorlicki kirkut położony przy ul. Stróżowskiej. Został założony w II połowie XVIII wieku i uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. W połowie lat 90. XX wieku teren uporządkowano i ogrodzono, ustawiając część odzyskanych macew. Cmentarz ma powierzchnię 1,59 ha.
Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Gorlicach – prawosławna cerkiew katedralna oraz parafialna. Należy do dekanatu Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Znajduje się przy ulicy św. Maksyma.
Gorlice, Wróblewskiego 10A
Telefon: +48 18 353 56 18
Cmentarz wojenny nr 91 - Gorlice – Cmentarz wojenny nr 91 położony jest na wzgórzu Korczak zwanej również Górą Cmentarną w Gorlicach to jeden z 54 cmentarzy z Okręgu Gorlice i zarazem jeden z wielu cmentarzy powstałych w czasie I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 98 – Glinik Mariampolski – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu III Gorlice.
Musiałówka – najwyższy szczyt w granicach administracyjnych Gorlic o wysokości 379 m n.p.m.. Stanowi doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać miasto od strony południowej oraz okoliczne miejscowości m.in.: Ropicę Polską, Szymbark, Sękową.
Gorlice, Dukielska 2
Cmentarz wojenny nr 88 w Gorlicach-Sokole – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez austriackiego architekta Hansa Mayra jako cmentarz samodzielny. Pochowano na nim 20 żołnierzy austriackich i 100 rosyjskich w 28 grobach zbiorowych i 23 pojedynczych.
Cmentarz wojenny nr 90 w Gorlicach – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 87 w Nowodworze-Gorlicach – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Pochowano na nim 81 żołnierzy austriackich, 57 żołnierzy niemieckich oraz 66 żołnierzy rosyjskich w 45 grobach zbiorowych i 7 pojedynczych. Zaprojektowany przez austriackiego architekta Hansa Mayra.
Gorlice, Piekarska 3
Synagoga w Gorlicach – synagoga znajdująca się w Gorlicach przy ulicy Piekarskiej 3, dawniej zwanej Bożniczą. Była największą z trzech ważniejszych synagoga w mieście.
Góra Cmentarna (357 m n.p.m.) – wzgórze dominujące nad Gorlicami. Nazwa pochodzi od znajdującego się na szczycie Cmentarza wojskowego nr 91 z I wojny światowej.
Gorlice, 11 Listopada 89
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach-Gliniku Mariampolskim – parafia znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie gorlickim. Erygowana w 1982. Mieści się przy ulicy 11 Listopada. Kościół parafialny murowany, zbudowany w latach 1980-1983.
Gorlice, Mikołaja Kopernika
Cmentarz wojenny nr 89 - Gorlice – był to austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu III Gorlice.

Strony