Powiat proszowicki - Atrakcje

Strony

Dwór Woźniakowskich w Biórkowie Wielkim – zabytkowy zespół dworsko-parkowy we wsi Biórków Wielki, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku dla rodziny Woźniakowskich. Obiekt składjący się z dworu, stajni i parku został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Dwór w Dalewicach – zabytkowy zespół dworsko-parkowy znajdujący się w Dalewicach, w gminie Koniusza, w powiecie proszowickim, w województwie małopolskim. Został wybudowany na przełomie XVIII i XIX, przebudowany w XX wieku. Należał do rodziny Dunikowskich.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Apostołów Piotra i Pawła w Hebdowie – zabytkowy kościół znajdujący się w województwie małopolskim, w gminie Nowe Brzesko, w Hebdowie.
Kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Zielenicach (małopolskie) – XVII-wieczny kościół z okresu baroku. Jest także siedzibą sanktuarium Matki Bożej Zielenieckiej.
Kościół parafialny pw. NMP i św. Jana Chrzciciela w Proszowicach
Kościół św. Wojciecha w Kościelcu − polski rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Kościelec (gmina Proszowice), woj.małopolskie, należący do dekanatu proszowickiego.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny w Książnicach Wielkich – polski rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w miejscowości Książnice Wielkie, (gmina Koszyce, powiat proszowicki, województwo małopolskie).
Kościół śś. Małgorzaty i Stanisława - gotycko, barokowy kościół w Żębocinie w powiecie proszowickim wchodzący w skład zespołu kościelno-plebańskiego na który składa się też: plebania, dzwonnica i ogród. Czas powstania: XIII i XVIII w.
Nowe Brzesko, Marszałka Józefa Piłsudskiego 28
Kościół Wszystkich Świętych w Nowym Brzesku - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Nowe Brzesko, w województwie małopolskim, przy ulicy Piłsudskiego.
Zespół kościoła pw. św. Andrzeja w Wrocimowicach – polski rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w miejscowości Wrocimowice, (gmina Radziemice, powiat proszowicki, województwo małopolskie).
Cmentarz żydowski w Koszycach – kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Koszyce. Powstał w XIX wieku. Znajduje się przy drodze do Opatowca w części Koszyc zwanej Przedmieście. Został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej. Obecnie brak na nim nagrobków.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biórkowie Wielkim – zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka we wsi Biórków Wielki, będąca kościołem parafialnym tutejszej parafii.
Cmentarz żydowski w Proszowicach – kirkut położony przy ulicy Krakowskiej, na zachód od miasta, przy drodze Kraków – Proszowice, na lekkim wzniesieniu. Ma powierzchnię 0,36 ha. Całkowicie zdewastowany w czasie okupacji niemieckiej w Polsce w latach 1939-1945.

Strony