Powiat limanowski - Atrakcje

Strony

Gorczański Park Narodowy, utworzony w 1981 roku, jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego znajduje się w Porębie Wielkiej.
Opactwo cystersów w Szczyrzycu, z obrazem Matki Boskiej Szczyrzyckiej, – jedno z sanktuariów maryjnych w Polsce. Jest zarazem jedynym nieprzerwanie istniejącym klasztorem cystersów na ziemiach polskich.
Limanowa, Jana Pawła II 1
Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej − świątynia rzymskokatolicka, będąca kościołem parafialnym parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W 1991 została podniesiona przez papieża Jana Pawła II do rangi bazyliki mniejszej.
Dwór obronny w Skrzydlnej – dwór obronny we wsi Skrzydlna w powiecie limanowskim w województwie małopolskim na terenie Beskidu Wyspowego.
Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu - murowana świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Pasierbiec w powiecie limanowskim. Pełni rolę kościoła parafialnego miejscowej parafii oraz centrum tutejszego Sankuarium Maryjnego.
Grunwald (624 m) – pokryte polami niskie wzniesienie w Beskidzie Wyspowym, górujące nad miastem Mszana Dolna. Znajduje się w grzbiecie ciągnącym się od Ćwilina poprzez Czarny Dział po Mszankę w Mszanie Dolnej.
Chełm, Chełm Łososiński (793 m) – szczyt w Beskidzie Wyspowym, we wschodniej części Pasma Łososińskiego.
Drewniany dwór państwa Laskowskich w Laskowej Dolnej – drewniany, zabytkowy dwór barokowy pochodzący z 1677 własności rodziny Laskowskich, potem biskupów obecnie Michałowskich.W dworze najcenniejsza jest stara dworska kaplica.
Skiełek (749 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, symbol gminy Łukowica. Położony jest w granicach czterech miejscowości: Łukowica, Jastrzębie, Młyńczyska i Roztoka. Na niektórych mapach opisywany jest jako Szkiełek.
Cuprówka (753 m) – najwyższy szczyt w kilkuwierzchołkowym, bocznym grzbiecie odbiegającym na północ od Sałasza Wschodniego (909 m) w Paśmie Łososińskim. Cuprówka oddzielona jest od Sałasza przełęczą Oślak, na której znajduje się wysoko położony przysiółek o tej samej nazwie.
Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej – zabytkowy kościół z XVI wieku, pierwotnie w całości drewniany, obecnie drewniano-murowany. Pełni rolę kościoła pomocniczego parafii św. Mikołaja Biskupa. Znajduje się na trasie nr VI Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Zespół dworski w Świdniku – zespół dworski znajdujący się w Świdniku, w gminie Łukowica, w powiecie limanowskim, w Polsce.
Limanowa, Matki Boskiej Bolesnej 80
Kaplica Łask jest kaplicą znajdującą się w mieście Limanowa w województwie małopolskim.
Muzeum Biograficzne Władysława Orkana (Orkanówka, Dom Władysława Orkana) – muzeum w Porębie Wielkiej (w Gorcach) gromadzące i przechowujące pamiątki związane z pisarzem Władysławem Orkanem.
Mszana Dolna, Zakopiańska
Cmentarz żydowski w Mszanie Dolnej – kirkut mieści się na osiedlu Marki, przy ul. Zakopiańskiej. Powstał w XVIII wieku. Ogrodzony, ma powierzchnię 0,24 ha. Zachowało się na nim około 20 nagrobków. Najstarsze pochodzą z XIX wieku. W czasie II wojny światowej kirkut został zniszczony przez Niemców.

Strony