Powiat tatrzański - Atrakcje

Strony

Tatrzański Park Narodowy (TPN) – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony z dniem 1 stycznia 1955 przez rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października 1954 r. Jego odpowiednikiem po stronie słowackiej jest TANAP.
Jaskinia Juhaska, dawniej zwana Grotą Juhaską – jaskinia pod Giewontem w Tatrach Zachodnich.
Pościel Jasińskiego (słow. Jasińského sedlo, niem. Jasiński-Scharte, węg. Jasiński csorba, ok. 2125 m n.p.m.) – przełęcz w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich. Położona jest pomiędzy Orlą Basztą a Buczynowymi Czubami w zachodniej grani Wielkiej Buczynowej Turni.
Jaskinia Wielka Śnieżna – najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr – 23 723 m długości i 824 m deniwelacji. Otwory jaskini znajdują się w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Małej Łąki i Doliny Litworowej (część Doliny Miętusiej).
Przysłop Kominiarski – nieduża polana w Tatrach Zachodnich, ponad Doliną Kościeliską, położona na płaskiej, niewielkiej przełęczy pomiędzy wzniesieniami Stołów i Zadniej Kopki. Przełęcz znajduje się na wysokości 1124 m n.p.m., polana 1100–1140 m n.p.m. Wchodzi w skład Hali Kominy Tylkowe.
Zakopane, Antałówka 25
Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela w Zakopanem-Antałówce – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1985. Kościół parafialny w budowie od 1988. Parafia jest prowadzona przez zgromadzenie zakonne salwatorianów.
Zakopane, Krzeptówki 14
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Mieści się przy ul. Krzeptówki.
Zakopane, Kalatówki, Kalatówki
Pustelnia Brata Alberta – niewielki drewniany budynek w klasztorze Albertynek na Kalatówkach w Zakopanem. Wybudowany został w 1901. Jest to skromny w formie dwuizbowy budynek z poddaszem, niewielkim gankiem i wąskim przedsionkiem.
Zakopane, Olcza, Piszczory 13
Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej.
Małe Ciche, Wiktorówki 47
Telefon: +48 18 2019850
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej – sanktuarium położone w Tatrach Wysokich, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Rusinowej Polany na wysokości około 1200 m n.p.m.
Zakopane, Chałubińskiego 5
Jaskinia Kalacka, dawniej zwana także Wyżnią Kalacką Jaskinią – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w Dolinie Bystrej. Razem z Jaskinią Bystrej i Dudnicą stanowi część systemu odwadniającego masyw Giewontu.
Zawratowa Turnia – turnia we wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich. Znajduje się w tej grani między Niebieską Turnią, oddzieloną Niebieską Przełęczą, a Małym Kozim Wierchem, od którego oddziela ją przełęcz Zawrat.
Mały Giewont – szczyt w masywie Giewontu w Tatrach Zachodnich, leżący pomiędzy Doliną Małej Łąki a Doliną Strążyską. Dawniej nazywany był także Giewoncikiem. W najwyższym punkcie, odległym ok.
Biały Dunajec, Jana Pawła II 202
Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu – parafia należąca do dekanatu Biały Dunajec archidiecezji Krakowskiej. Obecnie proboszczem jest ks. mgr lic. Jan Dolasiński a wikariuszem ks. Piotr Sałaciak. Na terenie parafii mieszka ks. senior Zdzisław Dobrzański
Owcza Przełęcz (słow. Ovčie sedlo, niem. Schäferscharte, węg. Juhász-csorba, 2038 m n.p.m.) – szeroka, trawiasta przełęcz w Żabiej Grani (Žabí hrebeň), pomiędzy Marusarzową Turnią (Ondrejova veža, 2075 m) a Owczymi Turniczkami (Ovčie vežičky, ok. 2040 m).

Strony