Jaskinia Juhaska

0

Jaskinia Juhaska, dawniej zwana Grotą Juhaską – jaskinia pod Giewontem w Tatrach Zachodnich.

Jest najbardziej atrakcyjną z jaskiń w Giewoncie. Znajduje się ona w północnej ścianie Juhaskiej Turni w masywie Długiego Giewontu, w odległości ok. 100 m w prostej linii od Wyżniej Suchej Przełęczy. Z Zakopanego można dostrzec okno ponad wejściem do niej. Nadano mu nazwę Orle Okno, gdyż dawniej często przebywały na nim orły. Jaskinia jest trudno dostępna. Mariusz Zaruski tak opisuje podejście do niej:

...wydostajemy się na przełączkę pomiędzy Giewontem a Suchym Wierchem (Przełączka Sucha). Żlebem po drugiej stronie przełączki schodzimy ok. 40 m, po czym bardzo stromym zachodzikiem, w rodzaju kominka, wspinamy się (niełatwo) na skośny, szerszy zachód, który nas wprowadza na mały upłazek; obniżamy się kilka metrów i w wielkiej ekspozycji trawersujemy poziomo trawiastą półeczką kilka metrów, obchodząc w ten sposób przewieszoną ściankę. Stąd usypiskiem dostajemy się bez trudu do groty. Droga od chwili opuszczenia żlebu spod Suchej Przełączki jest silnie eksponowana.

Po raz pierwszy została zbadana w 1907 r. przez wyprawę Mariusza Zaruskiego, Aleksandra Znamięckiego i B. Romaniszyna z przewodnikiem Stanisławem Gąsienicą Byrcynem. Opisał ją Mariusz Zaruski, zwiedzał ją m.in. Tytus Chałubiński, który zbierał mchy do swojej pracy naukowej.

Nazwa jaskini pochodzi od tego, że w 1879 r. u jej wejścia zabił się 9-letni juhas Józef Hadowski. Był pierwszą zarejestrowaną ofiarą Giewontu. Znajduje się na wysokości 1570 m n.p.m. Przez Orle Okno (1585 m n.p.m.) wpada światło, dzięki czemu w środku jest jasno. Jaskinia ma 23 m długości, 16 m deniwelacji i komorę o szerokości 5 m, wewnętrzną strukturą przypominającą gotyk.

Jaskinia nie jest udostępniona turystycznie.

Jaskinia Juhaska - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.