Powiat tatrzański - Przyroda

Strony

Tatrzański Park Narodowy (TPN) – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony z dniem 1 stycznia 1955 przez rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października 1954 r. Jego odpowiednikiem po stronie słowackiej jest TANAP.
Jaskinia Juhaska, dawniej zwana Grotą Juhaską – jaskinia pod Giewontem w Tatrach Zachodnich.
Pościel Jasińskiego (słow. Jasińského sedlo, niem. Jasiński-Scharte, węg. Jasiński csorba, ok. 2125 m n.p.m.) – przełęcz w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich. Położona jest pomiędzy Orlą Basztą a Buczynowymi Czubami w zachodniej grani Wielkiej Buczynowej Turni.
Jaskinia Wielka Śnieżna – najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr – 23 723 m długości i 824 m deniwelacji. Otwory jaskini znajdują się w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Małej Łąki i Doliny Litworowej (część Doliny Miętusiej).
Przysłop Kominiarski – nieduża polana w Tatrach Zachodnich, ponad Doliną Kościeliską, położona na płaskiej, niewielkiej przełęczy pomiędzy wzniesieniami Stołów i Zadniej Kopki. Przełęcz znajduje się na wysokości 1124 m n.p.m., polana 1100–1140 m n.p.m. Wchodzi w skład Hali Kominy Tylkowe.
Jaskinia Kalacka, dawniej zwana także Wyżnią Kalacką Jaskinią – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w Dolinie Bystrej. Razem z Jaskinią Bystrej i Dudnicą stanowi część systemu odwadniającego masyw Giewontu.
Zawratowa Turnia – turnia we wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich. Znajduje się w tej grani między Niebieską Turnią, oddzieloną Niebieską Przełęczą, a Małym Kozim Wierchem, od którego oddziela ją przełęcz Zawrat.
Mały Giewont – szczyt w masywie Giewontu w Tatrach Zachodnich, leżący pomiędzy Doliną Małej Łąki a Doliną Strążyską. Dawniej nazywany był także Giewoncikiem. W najwyższym punkcie, odległym ok.
Owcza Przełęcz (słow. Ovčie sedlo, niem. Schäferscharte, węg. Juhász-csorba, 2038 m n.p.m.) – szeroka, trawiasta przełęcz w Żabiej Grani (Žabí hrebeň), pomiędzy Marusarzową Turnią (Ondrejova veža, 2075 m) a Owczymi Turniczkami (Ovčie vežičky, ok. 2040 m).
Ptasia Studnia – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w Dolinie Miętusiej. Jest siódma pod względem długości i deniwelacji w Polsce. Jaskinia składa się z trzech, niezależnie od siebie odkrytych części:
Bańdzioch Kominiarski – jaskinia po zachodniej stronie Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Jest trzecią pod względem głębokości jaskinią Polski. Łączna długość jej korytarzy wynosi 9550 m, a deniwelacja 562 m (−546 m, +16 m).
Śnieżna Studnia – jaskinia znajdująca się w Dolinie Małej Łąki w Tatrach Zachodnich. Posiada dwa otwory położone na wysokości 1748 i 1756 m n.p.m. w zboczach Małołączniaka. Jej ogólna długość to 12 200 m, a deniwelacja 763 m.
Siklawa, Wielka Siklawa (niem. Siklawafall, Siklawa-Wasserfall, węg. Siklawa-vízesés) – wodospad w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Największy wodospad w Polsce.
Niżnie Rysy (słow. Malé Rysy, Nižné Rysy, niem. Dénesspitze, węg. Dénes-csúcs, 2430 m n.p.m.) – szczyt w bocznej grani Tatr Wysokich, rozdzielającej Dolinę Białej Wody i Dolinę Rybiego Potoku. Grań odchodzi od Rysów w kierunku północnym, jednocześnie jest to granica pomiędzy Polską a Słowacją.
Dolina Pięciu Stawów Polskich (słow. dolina Piatich Poľských plies, niem. Tal der Polnischen Fünf Seen, węg. Lengyel-Öt-tó völgy) – dolina w polskich Tatrach Wysokich.
Hurchoci Wierch (1050 m) – szczyt w masywie Orawicko-Witowskich Wierchów, położony w północno-wschodniej grani Przysłopu Witowskiego (1164 m), pomiędzy nim samym a Mnichówką (951 m). Jest on mało wybitny i słabo wyróżnia się w otoczeniu.
Szczerba – przełęcz w masywie Giewontu w Tatrach Zachodnich oddzielająca jego główny szczyt Wielki Giewont (1894 m n.p.m.) od grani Długiego Giewontu.
Jaskinia Mała w Mułowej – jaskinia położona w Dolinie Mułowej w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Otwór wejściowy jaskini znajduje się na wysokości 1757 m n.p.m. Jej łączna długość to 3863 m.
Kopa nad Krzyżnem (ok. 2135 m) – kopulaste wzniesienie w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich, pomiędzy Krzyżnem (2112 m) a Przełączką pod Ptakiem (ok. 2105 m). Kulminacja kończy grupę Buczynowych Turni po stronie wschodniej.
Zadni Mnichowy Stawek – jeziorko tatrzańskie położone na wysokości ok. 2070 m n.p.m. w Dolinie za Mnichem na Zadniej Galerii Cubryńskiej. Powierzchnia jeziorka wynosi ok. 0,04 ha, wymiary to 35 × 15 m, głębokość 1,1 m (według Józefa Nyki). Przez znaczną część roku (ok.

Strony