Powiat krakowski - Przyroda

Strony

Ojcowski Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce, utworzony w 1956. Znajduje się on w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Położony jest na obszarze 4 gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa.
Jaskinia Chata Pustelnika – jaskinia o długości 25 m (znana też pod nazwą Jaskinia Zamieszkała Duża) położona na terenie w Ojcowskiego Parku Narodowego na zboczu Doliny Prądnika w skale Sukiennice.
Bartlowa Góra – zalesione wzgórze w lesie Bartlówka o wysokości 332 m n.p.m., na Wyżynie Olkuskiej. Znajduje się pomiędzy miejscowościami Krzeszowice (przy południowo-zachodniej części osiedla Czatkowice) i Czerna w widłach potoków Krzeszówka w Dolinie Krzeszówki i Miękinia w Dolinie Miękini.
Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno – rezerwat przyrody w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, pomiędzy miejscowościami Zalas i Sanka w gminie Krzeszowice i Rybna w gminie Czernichów.
Stary Dwór w Goszycach – dwór położony w Goszycach, w północno-wschodniej części województwa małopolskiego.
Rezerwat przyrody Zimny Dół – rezerwat przyrody w miejscowości północno-wschodniej części Czułowa na terenie gminy Liszki w województwie małopolskim.
Góra Debruska – wzgórze o wysokości 338,9 m n.p.m.. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej na wschód od centrum miejscowości Filipowice w województwie małopolskim. W pobliżu znajduje się Dolina Kamienic. Na zachodnich zboczach położona jest Skała Debruska (Widynowa).
Niedźwiedzia Góra – całkowicie zalesione wzniesienie (354 m n.p.m.) na obszarze Garbu Tenczyńskiego na południowy wschód od Krzeszowic, koło południowo wschodnich krańców Tenczynka. Wchodzi w skład dużego kompleksu leśnego (m.in. Puszcza Dulowska, Las Zwierzyniecki).
Rezerwat przyrody Kozie Kąty – leśny rezerwat przyrody w gminie Skawina, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim.
Dolina Mnikowska – dolina i krajobrazowy rezerwat przyrody (północna część doliny) położony na zrębie tektonicznym Grzbietu Tenczyńskiego w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje ok.
Park dworski w Wielkich Drogach – zabytkowy zespół parkowy, znajdujący się w Wielkich Drogach, w gminie Skawina, w powiecie krakowskim. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. W parku występują w formie pomników przyrody Dąb szypułkowy, Dąb czerwony,
Boża Męka – wzgórze o wysokości 457 m n.p.m. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej w paśmie wzniesień o nazwie Marmurowe Wzgórza, w północnej części miejscowości Dębnik w województwie małopolskim.
Jaskinia Nietoperzowa (Jerzmanowicka, Księża, Biała) – jaskinia w Dolinie Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.
Buczyna – zalesione wzgórze o wysokości 330 m n.p.m. na Garbie Tenczyńskim, położone w województwie małopolskim, w miejscowości Tenczynek .
Brama Bolechowicka – skały zamykające wylot powstałej w wyniku krasowych procesów Doliny Bolechowickiej na Wyżynie Olkuskiej.
Miękińska Góra – wzgórze o wysokości 443 m n.p.m. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej, w miejscowości Miękinia w województwie małopolskim. Na południowym stoku znajduje się nieczynny kamieniołom. W roku 2011 na południowym stoku przy Drodze Tęczyńskiej została założona winnica.
Góra Zamkowa – twardzielcowe najwyższe wzgórze o wysokości 411 m n.p.m. Grzbietu Tenczyńskiego znajdujące się się we wsi Rudno. Znajdują się tutaj ruiny zamku Tenczyn. Góra jest wygasłym wulkanem. Zobacz też: Góra Zamkowa
Zalew Zesławicki – dwa sztuczne zbiorniki wodne znajdujące się w Zesławicach na terenie Krakowa, będące ujęciem wody dla niektórych osiedli Nowej Huty.
Brama Krakowska – jedna z kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się w Dolinie Prądnika i zamyka wylot Wąwozu za Krakowską Bramą do tej doliny. Jest klasycznym przykładem bram skalnych. Nazwa wywodzi się od tego, że dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.

Strony