Witów

0

Witów - wieś w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Warto zobaczyć

Hurchoci Wierch (1050 m) – szczyt w masywie Orawicko-Witowskich Wierchów, położony w północno-wschodniej grani Przysłopu Witowskiego (1164 m), pomiędzy nim samym a Mnichówką (951 m). Jest on mało wybitny i słabo wyróżnia się w otoczeniu.
Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowiąca orograficznie lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Jest doliną walną.
Przysłop Witowski (słow. Príslop, 1164 m) – szczyt Orawicko-Witowskich Wierchów (część Pogórza Spisko-Gubałowskiego).
Kominiarska Przełęcz – znajdująca się na wysokości 1307 m n.p.m. przełęcz w Tatrach Zachodnich pomiędzy Wierchem Spalenisko (1324 m) a Małym Opalonym Wierchem (1448 m) w grzbiecie oddzielającym Dolinę Lejową od Doliny Huciańskiej.
Wierch Kuca (1305 m) – reglowy szczyt w grzbiecie oddzielającym Dolinę Lejową od Doliny Chochołowskiej w polskich Tatrach Zachodnich.
Bobrowiec (słow. Bobrovec) – samodzielny masyw górski na granicy polsko-słowackiej, wznoszący się ponad Doliną Chochołowską, Doliną Juraniową i Doliną Bobrowiecką Orawską w Tatrach Zachodnich.
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – schronisko turystyczne położone na Polanie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich, nazywane w skrócie Schroniskiem Chochołowskim. Obiekt znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m. i jest zarządzany przez PTTK.
Wołowiec (słow. Volovec) – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 2064 m.
Klinowa Czuba – wzniesienie reglowe w Tatrach Zachodnich w otoczeniu Doliny Chochołowskiej. Od południowej strony Klinowa Czuba wznosi się nad Doliną Huciańską, w północnym kierunku tworzy grzbiet, który oddziela główny ciąg Doliny Chochołowskiej od jej odgałęzienia – Wielkiej Suchej Doliny.
Kominiarskie Siodło – dość głęboka przełęcz ponad Doliną Lejową w polskich Tatrach Zachodnich, pomiędzy Wierchem Spalenisko (1324 m) a Diablińcem (1241 m) wysuniętym od zachodu do Doliny Lejowej. Stoki południowe spod przełęczy opadają do Lejowego Potoku w górnej części Doliny Lejowej.