Powiat suski - Przyroda

Strony

Babiogórski Park Narodowy – polski park narodowy utworzony w 1954 roku na terenie województwa krakowskiego.
Mioduszyna (633 m n.p.m.) – góra w Beskidzie Makowskim.
Kiczora lub Kiczera (905 m) – szczyt Pasma Przedbabiogórskiego (Jałowieckiego), pomiędzy Przełęczą Przysłop (661 m) a Solniskami (879 m). Według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego pasmo to należy do Beskidu Makowskiego.
Wytrzyszczon (743 m) – szczyt Pasma Laskowskiego, które według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski należy do Beskidu Makowskiego. Na mapach i w przewodnikach turystycznych często zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego.
Jasień (521 m n.p.m.) – góra w Paśmie Żurawnicy w Beskidzie Małym, wznosząca się od północnego zachodu nad centrum Suchej Beskidzkiej.
Góra Ludwiki (653 m) – szczyt w północno-wschodniej części grupy Beskidu Orawsko-Podhalańskiego w Beskidzkie Żywieckim. Na niektórych mapach ma nazwę Nad Lasem. Północne stoki Góry Ludwiki opadają do doliny Dzialskiego Potoku we wsi Toporzysko, południowe – ku dolinie potoku Pożoga
Przełęcz Brona (słow. Brána; 1408 m) – przełęcz w masywie Babiej Góry (Pasmo Babiogórskie) w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w północno-zachodniej grani tego masywu, pomiędzy Małą Babią Górą (dokładniej przed jej drugim , wschodnim wierzchołkiem czyli Niższym Cylem) a Kościółkami.
Jałowcowy Garb (1017 m) – niewybitne, zalesione wzniesienie w Beskidzie Żywieckim, położone pomiędzy Przełęczą Jałowiecką Północną i Południową, na granicy polsko–słowackiej. Część szczytowa stanowi szerokie wypłaszczenie.
Wełczoń, zwany też Patrią (879 m) – szczyt w Paśmie Jałowieckim, które według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Makowskiego.
Mosorny Groń – niewybitny szczyt o wysokości 1047 m n.p.m. w zachodniej części Pasma Polic w Beskidzie Żywieckim. Jest położony w bocznym grzbiecie odbiegającym z Cylu Hali Śmietanowej na zachód.
Okrąglica – szczyt o wysokości 1239 m n.p.m. w Paśmie Polic w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na wschód od Kucałowej Przełęczy. Z wierzchołka w kierunku południowo-wschodnim ku dolinie Zakulawki odchodzi boczny grzbiet, na którym w górnej części znajduje się Hala Krupowa.
Magurka (787 m) – dwuwierzchołkowe wzniesienie w paśmie Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. Obydwa wierzchołki (południowo-zachodni i północno-wschodni) są niemal dokładnie tej samej wysokości.
Lipska Góra (też: Smolikowa; 631 m n.p.m.) - góra w Paśmie Żurawnicy w Beskidzie Małym.
Sokolica (1367 m) – najniższy i położony najdalej na wschód wierzchołek w północno-wschodniej grani masywu Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim.
Diablak lub Babia Góra (słow. Babia hora, 1725 m) – najwyższy szczyt masywu Babiej Góry w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego (Geoportal podaje wysokość 1723 m).
Groń (809 m n.p.m.) — szczyt górski w masywie Stołowej Góry w Beskidzie Makowskim, położony 6 km na południe od Koskowej Góry.
Przełęcz Zubrzycka (877 m) – przełęcz w Beskidzie Żywieckim, pomiędzy wzniesieniami Czyrniec oraz Kieczura. Biegnie przez nią asfaltowa droga Zubrzyca Górna – Sidzina.
Gówniak (również Główniak, Głowniak, Wołowe Skałki, 1617 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim, we wschodniej grani masywu Babiej Góry. Jest on jednym z tzw.
Lodowa Przełęcz lub Zimna Przełęcz (1606 m) – przełęcz w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Jest to płytkie obniżenie w północno-zachodniej grani Diablaka, pomiędzy zachodnim zakończeniem Pośredniego Grzbietu (tzw. Pośrednim Garbem) na wschodzie a Kościółkami na zachodzie.

Strony