Powiat oświęcimski - Atrakcje

Strony

Zator, pl. Kościuszki 1
Zamek w Zatorze – właściwie pałac, pierwotnie zamek książęcy o cechach obronnych z XV w., zabytek klasy I, siedziba książąt zatorskich z górnośląskiej linii piastowskiej, później starostów. W 1778 roku zakupiony przez Duninów i częściowo przebudowany z dobudową drugiego piętra.
Oświęcim, Władysława Jagiełły 8
Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu - znajduje się ok. 100 m na południe od rynku miasta przy ulicy Władysława Jagiełły. Kościół został zbudowany w I połowie XIV wieku dla dominikanów sprowadzonych tutaj prawdopodobnie przez księcia cieszyńskiego Mieszka.
Zamek w Oświęcimiu – budowla wzniesiona w średniowieczu na szczycie wzgórza, na prawym brzegu rzeki Soły w Oświęcimiu.
Bulowice, Zamkowa 15
Pałac w Bulowicach – neogotycki pałac rodziny Larischów z 1882 roku, znajdujący się w Bulowicach koło Kęt. Budowla w stylu angielskim zachowana razem z założeniem parkowym, a wzorowana na zamku Huntly Castle w Szkocji.
Oświęcim, Rynek Główny
Rynek w Oświęcimiu został wymierzony podczas średniowiecznej lokacji miasta, jako centralny punkt handlowy otoczony początkowo zabudową drewnianą. Przy rynku znajdowała sie siedziba władz miejskich oraz najznaczniejsze mieszczańskie kamienice.
Brzezinka, Ofiar Faszyzmu 11
Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Brzezince. Należy do dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Mieści się przy ulicy Ofiar Faszyzmu 11. Erygowana w 1983.
Grojec, Bartłomieja Chowańca 1
Parafia Świętego Wawrzyńca w Grojcu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Grojcu w dekanacie Osiek diecezji bielsko-żywieckiej.
Parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Polance Wielkiej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Polance Wielkiej. Należy do dekanatu Osiek diecezji bielsko-żywieckiej.
Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Przecieszynie – parafia rzymskokatolicka znajdujaca się w Przecieszynie. Należy do dekanatu Jawiszowice diecezji bielsko-żywieckiej.
Ratusz w Zatorze - zatorski ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 roku według projektu architekta Jana Karola Sas-Zubrzyckiego. Mieści się przy zachodniej pierzei rynku.
Oświęcim, Plac Tadeusza Kościuszki 8
Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej znajduje się w Oświęcimiu przy placu Kościuszki. Jest częścią założenia klasztornego sióstr serafitek. Jedyna świątynia tego zgromadzenia na świecie - poza nim zakon posiada jedynie kaplice klasztorne.
Harmęże, Franciszkańska 12
Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Harmężach. Należy do dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Została erygowana 20 października 1990r. przez ks. kard.
Oświęcim, Rynek Główny 2
Ratusz w Oświęcimiu - budynek mieści się przy rynku głównym. Został wybudowany w latach 1872 -1875. Jest to jednopiętrowa podpiwniczona kamienica z cegły. Posiada elementy neogotyckie. Na wieży ratusza znajduje się zegar. Do początku XX wieku siedziba władz miejskich.
Osiek, Zamkowa 11
Pałac w Osieku – pałac w stylu mauretańskim w Polsce położony w Osieku (województwo małopolskie). Obecnie we wnętrzach pałacu znajduje się niewielkie prywatne muzeum rodu Rudzińskich (historia rodu i posiadłości).

Strony