Powiat oświęcimski - Religia

Strony

Oświęcim, Władysława Jagiełły 8
Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu - znajduje się ok. 100 m na południe od rynku miasta przy ulicy Władysława Jagiełły. Kościół został zbudowany w I połowie XIV wieku dla dominikanów sprowadzonych tutaj prawdopodobnie przez księcia cieszyńskiego Mieszka.
Brzezinka, Ofiar Faszyzmu 11
Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Brzezince. Należy do dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Mieści się przy ulicy Ofiar Faszyzmu 11. Erygowana w 1983.
Grojec, Bartłomieja Chowańca 1
Parafia Świętego Wawrzyńca w Grojcu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Grojcu w dekanacie Osiek diecezji bielsko-żywieckiej.
Parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Polance Wielkiej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Polance Wielkiej. Należy do dekanatu Osiek diecezji bielsko-żywieckiej.
Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Przecieszynie – parafia rzymskokatolicka znajdujaca się w Przecieszynie. Należy do dekanatu Jawiszowice diecezji bielsko-żywieckiej.
Oświęcim, Plac Tadeusza Kościuszki 8
Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej znajduje się w Oświęcimiu przy placu Kościuszki. Jest częścią założenia klasztornego sióstr serafitek. Jedyna świątynia tego zgromadzenia na świecie - poza nim zakon posiada jedynie kaplice klasztorne.
Osiek, Kościelna 13
Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja w Osieku – obecnie nieużytkowany, zabytkowy, drewniany kościół w Osieku, na cmentarnym wzgórzu pośród starodrzewu. Wybudowany w latach 1538–1549, do początku XX wieku kościół parafialny parafii św.
Kościół św. Marcina - drewniany barokowy kościół znajdujący się w Jawiszowicach w powiecie oświęcimskim, znajdujący się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Kościół św. Mikołaja w Polance Wielkiej – obecnie nieużytkowany drewniany kościół znajdujący się w Polance Wielkiej w powiecie oświęcimskim, w województwie małopolskim. Wybudowany w I połowie XVI wieku, w 1658 przebudowany w stylu barokowym, do roku 1991 kościół parafialny parafii św.
Piotrowice, Kościelna 1
Parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Piotrowicach – parafia rzymskokatolicka w Piotrowicach należąca do dekanatu Zator archidiecezji Krakowskiej. Po raz pierwszy wzmiankowana została w spisie świętopietrza parafii dekanatu Zator diecezji krakowskiej z 1326 pod nazwą Petrowicz.
Kęty, Mickiewicza 4
Kościół św. Jana Kantego w Kętach - kościół w Kętach, znajdujący się w pobliżu kościoła parafialnego pw. św. Małgorzaty i Katarzyny. W miejscu współcześnie istniejącego kościoła św. Jana Kantego początkowo znajdowała się zbudowana w latach 1644-1648 mała i ciemna kaplica.
Grojec, Bartłomieja Chowańca
Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Grojcu – obecnie nieużytkowany, zabytkowy, drewniany kościół w Grojcu. Poświęcony w 1767, przebudowany w XIX i na początku XX wieku. Do roku 2000 kościół parafialny parafii św. Wawrzyńca w Grojcu, później zastąpiony nowym, murowanym kościołem pw.
Kęty, Kazimierza Wielkiego
Synagoga w Kętach – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Kętach. Synagoga została zbudowana najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy spalili synagogę. Po zakończeniu wojny nie została odbudowana.
Synagoga Anszei Emes w Kętach (z hebr. Mężowie Prawdy) – synagoga znajdująca się w Kętach przy ulicy Krakowskiej 2.
Poręba Wielka, pl. Ks. Hanasiuka 1
Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej – zabytkowy, drewniany kościół parafialny parafii św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej. Wybudowany w na początku XVI wieku, w 1644 dobudowano wieżę. Do dziś zachował swój niewiele odtąd zmieniony wygląd.
Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja w Graboszycach – zabytkowy, drewniany kościół parafialny parafii św. Andrzeja w Graboszycach. Wybudowany prawdopodobnie około 1585 roku, w następnym stuleciu dobudowano wieżę, którą następnie podwyższono w XVIII wieku.
Oświęcim, Dąbrowskiego
Cmentarz żydowski w Oświęcimiu – cmentarz żydowski znajdujący się w Oświęcimiu, u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wysokie Brzegi. Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,7 ha, znajduje się na nim ponad 1000 macew, z których najstarsza pochodzi z 1757 roku. Ostatni pochówek odbył się w 2000 roku.
Kościół pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego w Palczowicach – zabytkowy, drewniany kościół parafialny parafii św. Jakuba Apostoła w Palczowicach. Wybudowany w 1894 roku, na miejscu poprzedniej świątyni z XV wieku, odnowiony w 1965.
Brzeszcze, Kościelna 2
Parafia pw. św. Urbana w Brzeszczach – parafia rzymskokatolicka znajdujaca się w Brzeszczach. Należy do dekanatu Jawiszowice diecezji bielsko-żywieckiej.

Strony