Powiat gorlicki - Religia

Strony

Biecz, Kazimierza Wielkiego 2
Klasztor w Bieczu – klasztor oo. Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Anielskiej wraz z kościołem św. Anny.
Gorlice, Plac Kościelny 1
Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Sanktuarium Pana Jezusa w Więzieniu w Gorlicach - obecna świątynia powstała w latach 1885-1892 w stylu neorenesansowym. Budowy kościoła podjął się proboszcz Marceli Żabicki. Autorem projektu był o.
Kościół św. Filipa i św. Jakuba - drewniany kościół filialny w Sękowej pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba, znajdujący się wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Cmentarz wojenny nr 79 - Sękowa – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra, położony na terenie wsi Sękowa w gminie Sękowa w powiecie gorlickim w województwie małopolskim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C.
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej – późnogotycki kościół parafialny, znajdujący się wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków Pogórza Ciężkowickiego.
Parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Gorlice. Erygowana w II połowie XIV wieku. Mieści się pod numerem 223. Parafię prowadzą księża Saletyni.
Sanktuarium w Lipinkach to sanktuarium maryjne z figurą MB Wniebowziętej nazywaną łaskami słynącą figurą Matki Bożej Lipińskiej. Znajduje się ono w Lipinkach (województwo małopolskie) w diecezji rzeszowskiej.
Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy – parafia znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie łużniańskim.
Kolegiata Bożego Ciała – kościół parafialny obrządku rzymskokatolickiego w Bieczu o randze kolegiaty . Jeden z najświetniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w Polsce z licznymi cennymi zabytkami ruchomymi we wnętrzu. Charakterystyczny akcent w panoramie miasta.
Gorlice, 11 Listopada 47
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Gorlicach – cerkiew greckokatolicka w Gorlicach, w województwie małopolskim. Mieści się przy ulicy 11 Listopada. Należy do dekanatu krakowsko-krynickiego.
Cmentarz żydowski w Bobowej – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,75 ha, na której zachowało się około stu nagrobków z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małastowie − parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie gorlickim. Parafię erygowano 29. grudnia 1951 roku.
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Zdyni – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dawna świątynia greckokatolicka.
Kościół św. Michała Archanioła w Ropie – katolicki kościół zbudowany w 1671 roku z fundacji Petroneli i Wilhelma Siemieńskich. Około 1800 r. do nawy dobudowane zostały dwie murowane kaplice zwieńczone wieżami oraz kolumnowy portyk.
Gorlice, Stróżowska
Cmentarz żydowski w Gorlicach – gorlicki kirkut położony przy ul. Stróżowskiej. Został założony w II połowie XVIII wieku i uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. W połowie lat 90. XX wieku teren uporządkowano i ogrodzono, ustawiając część odzyskanych macew. Cmentarz ma powierzchnię 1,59 ha.
Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Gorlicach – prawosławna cerkiew katedralna oraz parafialna. Należy do dekanatu Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Znajduje się przy ulicy św. Maksyma.
Cerkiew pw. św. Dymitra w Czarnej została zbudowana w 1764 r., przekształcona w 1. poł. XIX w (m.in. wydłużono prezbiterium), remontowana w 1930 i w latach 90. XX w.
Kościół pw. św. Marcina Biskupa w Łużnej – zabytkowy kościół parafialny w dekanacie łużniańskim diecezji tarnowskiej, w powiecie gorlickim województwa małopolskiego.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Stróżnej - parafia znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie bobowskim. Liczy ok. 900 wiernych. Proboszczem Stróżnej od roku 1986 jest ks. Antoni Bochenek. Jest on jedynym kapłanem pracującym w tej parafii. ↑ stan na 2002

Strony