Powiat wielicki - Atrakcje

Strony

Kopalnia soli „Wieliczka” – kopalnia soli kamiennej, w Wieliczce pod Krakowem. Od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład przedsiębiorstwa Żupy krakowskie.
Zamek Królewski w Niepołomicach – gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku przebudowany w stylu renesansowym znajdujący się w centrum Niepołomic.
Wieliczka, Juliusza Słowackiego 1
Pałac Konopków — późnobarokowy pałac wybudowany w latach osiemdziesiątych XVIII wieku w Wieliczce przez braci Konopków.
Wieliczka, Park św. Kingi 6
Zamek Żupny – zamek w Wieliczce, dawna siedziba zarządu kopalń Wieliczki i Bochni (niegdyś było to jedno wielkie gospodarstwo).
Wieliczka, Rynek Górny
Rynek Górny w Wieliczce – rynek miejski w Wieliczce pochodzący z okresu panowania Kazimierza Wielkiego, kiedy wójtem był Mikołaj Wierzynek. Jest placem w kształcie kwadratu, z którego odchodzi osiem ulic – po dwie z każdego narożnika.
Rezerwat przyrody Lipówka – rezerwat przyrody w województwie małopolskim (powiat bocheński, gmina Drwinia); na obszarze Puszczy Niepołomickiej.
Wieliczka, Brata Alojzego Kosiby 31
Kompleks zabudowań kościoła pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka z Asyżu i klasztoru oo. Franciszkanów-Reformatów znajduje się w północno-zachodniej części Wieliczki. Kościół został wybudowany w stylu barokowym w latach 1624-1626.
Wieliczka, Rynek Górny 2
Pałac Przychockich – budowla znajdująca się na Rynku Górnym w Wieliczce 2, zbudowana ok 1784 r. w stylu neoklasycznym, dzięki staraniom Kazimierza Przychockiego, na fundamentach starego ratusza. Ulegał kilkakrotnie przebudowom w latach: ok. 1819, przed 1878, w 1918 oraz w 1966 (proj. Jan Hojarczyk).
Dwór Bella Vita w Zręczycach – dwór znajdujący się w przysiółku Wólka Zręczycka, we wsi Zręczyce, w gminie Gdów, w powiecie wielickim, w województwie małopolskim.
Ratusz w Niepołomicach - niepołomicki ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 według projektu architekta Jana Sas Zubrzyckiego jako siedziba władz miejskich. W stulecie wybudowania ratusza został odnowiony. Budynek jest trójkondygnacyjny, posiada wieżę i szczyt. Mieści się przy Rynku.
Synagoga w Wieliczce – synagoga znajdująca się w Wieliczce przy ulicy Seraf 11.
Niepołomice, Bohaterów Getta
Synagoga w Niepołomicach – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Niepołomicach przy dzisiejszej ulicy Bohaterów Getta. Synagoga została zbudowana w XIX wieku. Podczas II wojny światowej, w 1941 roku hitlerowcy spalili synagogę. Po zakończeniu wojny nie została odbudowana.

Strony