Gmina Dobra - Atrakcje

Strony

Dwór obronny w Skrzydlnej – dwór obronny we wsi Skrzydlna w powiecie limanowskim w województwie małopolskim na terenie Beskidu Wyspowego.
Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej – zabytkowy kościół z XVI wieku, pierwotnie w całości drewniany, obecnie drewniano-murowany. Pełni rolę kościoła pomocniczego parafii św. Mikołaja Biskupa. Znajduje się na trasie nr VI Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie - drewniana świątynia rzymskokatolicka, zbudowana w 1913 roku, znajdująca się w Jurkowie, w powiecie limanowskim, na terenie gminy Dobra. Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej – zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka z XVII wieku, znajdująca się na terenie Dobrej w powiecie limanowskim. Kościół, 13 października 1971 roku, umieszczono w rejestrze zabytków województwa małopolskiego.
Muzeum Parafialne w Dobrej – placówka muzealna, będąca filią Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, znajdująca się w pomieszczeniach plebanii i zabytkowego kościoła parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej k. Limanowej.
Ćwilin (1072 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt górski Beskidu Wyspowego. Nazwa góry pochodzi od niemieckiego słowa Zwilling, tzn. bliźniak (sąsiedniej Śnieżnicy), a nadali ją w XIV w. niemieccy osadnicy w Tymbarku i Jurkowie. W literaturze można także spotkać błędną nazwę: "Ćwiliń".
Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1171 m). Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W starszej literaturze można spotkać błędną nazwę "Mogielnica".
Wierzbanowska Góra – szczyt Beskidu Wyspowego znajdujący się między Przełęczą Jaworzyce oddzielającą go od Lubomira (904 m) a Przełęczą Wielkie Drogi (569 m) oddzielająca go od niskiego wzniesienia Szklarnia (586 m).
Kiczora (901 m) – szczyt w grzbiecie łączącym Ćwilin z Jasieniem w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się w nim pomiędzy Jasieniem (1052 m), a Banią (Kiczorką, 801 m). Grzbiet ten stanowi dział wodny między zlewnią Raby (po zachodniej stronie), a zlewnią Dunajca (po wschodniej stronie).
Zawadówka – polana na grzbiecie Łopienia w Beskidzie Wyspowym. Położona jest na wysokości około 880-920 m na wschodnich stokach Łopienia Środkowego, nieco poniżej polany Cechówka.
Mały Ćwilinek – nieduże wzniesienie w Beskidzie Wyspowym na granicy wsi Jurków i Wilczyce w powiecie limanowskim. Ma wysokość 795 m n.p.m. i sąsiaduje bezpośrednio z dużo większym Ćwilinem – znajduje się po jego południowej stronie. Mały Ćwilinek jest całkowicie zalesiony.
Wierzbanowska Przełęcz – położona na wysokości 596 m n.p.m. przełęcz w Beskidzie Wyspowym pomiędzy Wierzbanowską Górą (778 m), a Ciecieniem (829 m). Istnieją tutaj zasadnicze rozbieżności co do definicji tej przełęczy.
Kutrzyca – szczyt o wysokości 1051 m n.p.m. w Beskidzie Wyspowym, znajdujący się na grzbiecie pomiędzy Krzystonowem a Jasieniem. Znajduje się tak blisko Jasienia (w odległości ok. 300 m), że uznawany jest często za jego drugi wierzchołek.
Kiczorka – wzniesienie w Beskidzie Wyspowym, w grzbiecie łączącym Ćwilin z Kiczorą (Kobylicą) i Jasieniem. Grzbietem tym przebiega dział wodny między zlewniami Raby i Dunajca.
Polana Cyrla – druga co do wielkości polana na Mogielicy w Beskidzie Wyspowym (największa jest polana Stumorgi). Znajduje się na północno-zachodnim jej grzbiecie opadającym do Jurkowa, na wysokości ok. 740-860 m n.p.m.
Łopień Środkowy (955 m) – środkowy z trzech mało wybitnych szczytów masywu Łopienia w Beskidzie Wyspowym. Nazywany jest też Wiśnią, a w niektórych opracowaniach również Ostryszem. Na mapach podawana jest różna jego wysokość: 941 m, 950 m, 955 m.
Cechówka lub Cechówki – niewielka polana na grzbiecie Łopienia w Beskidzie Wyspowym. Położona jest na wysokości około 935 m, w grzbiecie łączącym najwyższy, zachodni szczyt Łopienia (961 m) z Łopieniem Środkowym (955 m), pomiędzy tym ostatnim a polaną Myconiówka.
Łopień (961 m) – masyw górski w Beskidzie Wyspowym.
Widny Zrąbek – niewielka polanka na południowych stokach najwyższego (zachodniego) wierzchołka Łopienia w Beskidzie Wyspowym. Jest to wyrąb powiększony przez paralotniarzy, którzy czasami stąd startują.
Rezerwat przyrody Mogielica – faunistyczny rezerwat na szczycie i północnych stokach najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego – Mogielicy (1171 m).

Strony