Poręba Wielka

0

Poręba Wielka - wieś sołecka w województwie małopolskim, w gminie Niedźwiedź.

Warto zobaczyć

Gorczański Park Narodowy, utworzony w 1981 roku, jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego znajduje się w Porębie Wielkiej.
Muzeum Biograficzne Władysława Orkana (Orkanówka, Dom Władysława Orkana) – muzeum w Porębie Wielkiej (w Gorcach) gromadzące i przechowujące pamiątki związane z pisarzem Władysławem Orkanem.
Tobołczyk (969 m) – niewybitny szczyt w Gorcach. Znajduje się w bocznym grzbiecie odchodzącym od Obidowca (1106 m) na północ. W grzbiecie tym kolejno znajdują się: Suhora (1000 m), Tobołów (994 m), Tobołczyk (969 m) i Barczana (765 m).
Barczana (766 m) – wzniesienie w bocznym grzbiecie odchodzącym od Obidowca (1106 m) na północ. W grzbiecie tym kolejno znajdują się: Suhora (1000 m), Tobołów (994 m), Tobołczyk (969 m), Barczana (765 m).
Groń – szczyt u północnych podnóży głównego grzbietu Gorców. Znajduje się w bocznym ramieniu odbiegającym od Wirchów w północno-zachodnim kierunku do Poręby Wielkiej. Grzbiet ten oddziela dolinę potoku Olszówka od doliny Porębianki.
Starmachowski Groń (766 m) – wzniesienie w Gorcach, w okolicach wsi Poręba Wielka. Ma dwa wierzchołki: 766 m i 748 m. Szczyt jest zalesiony, podobnie, jak stoki południowo-zachodnie, z których spływają do Koninki 3 potoki.
Góra Basilka (znana pod nazwą Basilka, Basielka lub Wasielka) – szczyt w Gorcach (1023 m), wznoszący się nad Koninkami, a dokładniej nad przysiółkiem Zagronie i Koniną. Znajduje się na grzbiecie odchodzącym w północnym kierunku od Turbacza.
Czechowa Góra (706 m) – szczyt w Gorcach, wznoszący się nad miejscowościami Poręba Wielka i Konina. Znajduje się u północnych podnóży Basilki. Południowe stoki opadają do doliny Koniny, zachodnie do doliny Maciejkowego Potoku, wschodnie do doliny Domagałów Potoku (obydwa są dopływami Koniny).
Tobołów (994 m) – niewybitny szczyt w Gorcach. Znajduje się w bocznym grzbiecie odchodzącym od Obidowca na północ. Zachodnie zbocza opadają do doliny Porębianki, wschodnie do Olszowego Potoku.