Willa Róży Zamoyskiej - Przyroda

Strony

Dolina Szwajcarska – warszawski ogród wypoczynkowo-rozrywkowy powstały w 1786 r., istniejący do powstania warszawskiego. Zajmował on przestrzeń od ulicy Pięknej do Alei Róż po przebitą w XIX wieku ulicę Fryderyka Chopina.
Warszawa, Aleje Ujazdowskie 8
Park Ujazdowski w Warszawie – park miejski w Warszawie, znajduje się pomiędzy Trasą Łazienkowską a ulicą Piękną. Powstał w 1893 r. według projektu inż. Franciszka Szaniora. Atrakcjami parku są: staw według projektu Williama Heerleina Lindleya oraz wodospad według planów Alfonsa Grotowskiego.
Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego – ogród botaniczny zlokalizowany w Warszawie, będący od 1818 roku pod pieczą Warszawskiej Szkoły Lekarskiej, od 1916 roku odrodzonego Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1916 Uniwersytetu Warszawskiego i przemianowany na Ogród Botaniczny Uniwersyt
Warszawa, Aleje Ujazdowskie 8
Park Agrykola, także Łazienki Północne – park w Warszawie, w Śródmieściu, na Ujazdowie, o pow. 4,72 ha. Nazwa parku pochodzi od nazwiska podpułkownika Karola Ludwika Agricoli. Leży na wschód od Zamku Ujazdowskiego a jego obszar ograniczony jest: Trasą Łazienkowską koroną skarpy warszawskiej
Pole Mokotowskie – duży (68,54 ha) kompleks parkowy niedaleko centrum Warszawy, znajdujący się na terenie trzech dzielnic – Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Jego granice wyznaczają ulice: Żwirki i Wigury, Rokitnicka, Ondraszka, Trasa Łazienkowska (Wawelska i al.
Warszawa, Książęca 2
Park na Książęcem – park w Warszawie, w rejonie skarpy wiślanej, w dzielnicy Śródmieście, dawny ogród książęcy.
Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Park Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza (do 1992 Centralny Park Kultury i Wypoczynku w Warszawie) - zespół kilku dużych układów ogrodowych na warszawskim Powiślu, o powierzchni ok. 90 ha. Powstał na terenach dawnej zabudowy miejskiej Powiśla oraz dawnych ogrodów Frascati, częściowo na skarpie wiślanej.
Morskie Oko - niewielki staw w parku Morskie Oko w Warszawie, w dzielnicy Mokotów.
Park Świętokrzyski – park w Warszawie, położony w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki, po północnej jego stronie, wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej (naprzeciwko Pałacu Młodzieży i Teatru Lalka). Powstał w latach 50. XX w., po zbudowaniu PKiN.
Warszawa, Filtrowa
Zieleniec Wielkopolski to zabytkowy skwer zaprojektowany w duchu modernizmu (otwarta zieleń, brak ogrodzeń) w warszawskiej dzielnicy Ochota położony w kwartale ulic Łęczyckiej, Wawelskiej, Górnickiego i Filtrowej. Jego główną osią jest Aleja Wielkopolski, którą wytyczono w latach 1932-1935.
Park Morskie Oko – park znajdujący się na starym Mokotowie. Zaczyna się przy ulicy Puławskiej kończy przy ulicy Belwederskiej. Znajduje się tam Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, które mieści się w Pałacu Szustra. Niżej znajduje się grobowiec rodziny Szustrów.
Warszawa, Krakowskie Przedmieście 24/26/28
Park Kazimierzowski w Warszawie – niewielki park u podnóża pałacu Kazimierzowskiego. Rozciąga się między terenem Uniwersytetu Warszawskiego i klasztoru ss. Wizytek, ul. Karową z wiaduktem Stanisława Markiewicza, ul. Browarną i ul.
Ogród Saski w Warszawie – park miejski w Warszawie, w Śródmieściu; pierwotnie królewski ogród pałacowy przy pałacu Saskim, udostępniony publiczności w 1727, jeden z najstarszych parków w Polsce; współcześnie o powierzchni 15,5 ha.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW) – biblioteka utworzona przy Uniwersytecie Warszawskim w 1817 roku.
Kopiec Powstania Warszawskiego usytuowany jest po południowej stronie ulicy Bartyckiej. Dawniej na mapach opisany jako Kopiec Czerniakowski. Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 24 marca 2004 r. nazwany Kopcem Powstania Warszawskiego.

Strony