Pole Mokotowskie

0

Pole Mokotowskie – duży (68,54 ha) kompleks parkowy niedaleko centrum Warszawy, znajdujący się na terenie trzech dzielnic – Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Jego granice wyznaczają ulice: Żwirki i Wigury, Rokitnicka, Ondraszka, Trasa Łazienkowska (Wawelska i al. Armii Ludowej), Waryńskiego, Batorego, Boboli i Rostafińskich. Część Pola nosi nazwę Park im. Józefa Piłsudskiego.

  1. ↑ 1,01,1 Zielona Warszawa. .
Czytaj dalej

Pole Mokotowskie – duży (68,54 ha) kompleks parkowy niedaleko centrum Warszawy, znajdujący się na terenie trzech dzielnic – Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Jego granice wyznaczają ulice: Żwirki i Wigury, Rokitnicka, Ondraszka, Trasa Łazienkowska (Wawelska i al. Armii Ludowej), Waryńskiego, Batorego, Boboli i Rostafińskich. Część Pola nosi nazwę Park im. Józefa Piłsudskiego.

Historia

Przed II wojną światową, ponad 200-hektarowy wówczas obszar Pola Mokotowskiego pełnił m.in. funkcję toru wyścigów konnych (przeniesionych potem na Służewiec) i Lotniska Mokotowskiego. Po przeniesieniu lotniska na Okęcie Pole Mokotowskie zostało przecięte przez ulicę Topolową – obecnie jest to fragment al. Niepodległości.

W 1945 na rogu al. Niepodległości i ul. Wawelskiej ustawiono 167 domków fińskich z 250 lokalami, dar Związku Radzieckiego. Ostatnie domki usunięto w 1976.

Teren zieleni i zabudowa

Pole Mokotowskie stanowi ważny element klina napowietrzającego centrum Warszawy, zapewniając swobodny przepływ powietrza do Śródmieścia przy wiatrach południowo-zachodnich. Ze względu na to, że teren Pola Mokotowskiego jest atrakcyjnie usytuowanym rozległym terenem zieleni położonym blisko centrum Warszawy, od wielu lat wywierane są presje by uszczuplić je pod kolejne inwestycje. Już w okresie międzywojennym były plany utworzenia w tym miejscu dzielnicy reprezentacyjnej im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Parcelacja rozpoczęła się po II wojnie światowej; powstały m.in. al. Armii Ludowej, siedziby: GUS, Biblioteki Narodowej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych, budynki Politechniki Warszawskiej, Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, siedziby kilku firm prywatnych.

Od 2005 władze miasta opracowywały miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Pola Mokotowskiego, uchwalony w czerwcu 2009.

Kontrowersje wzbudzały m.in. kwestie samowolnego ogrodzenia części Pola Mokotowskiego w rejonie ul. Rostafińskich i zamiarów zabudowy kolejnych części Pola Mokotowskiego. Na terenach klubu sportowego Skra sąsiadującego z parkiem, a leżącego na terenie objętym projektem planu miejscowego Pola Mokotowskiego, firma deweloperska Global Partners lansowała projekt Park Światła, zakładający odbudowę nowoczesnego stadionu oraz budowę kompleksu wysokich budynków apartamentowo-biurowych. Zamówiła sondaż, który wykazał, że 83% ankietowanych popiera ten projekt, w pytaniach jednak nie pojawiało się określenie Pole Mokotowskie. Tak wysoka zabudowa byłaby niezgodna z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy, przewidującym w tym rejonie jedynie funkcje sportu i rekreacji oraz ograniczającym wysokość budynków do 12 m.

Nazwa a położenie

Wbrew nazwie i powszechnemu mniemaniu, tylko niewielka część Pola Mokotowskiego leży na obszarze obecnej dzielnicy Mokotów (część przylegająca do ul. Rostafińskich). Większość Pola (48,61 ha, prawie 71%) leży na terenie Ochoty, a część, na wschód od al. Niepodległości, na terenie Śródmieścia.

Od nazwy parku pochodzi nazwa stacji metra Pole Mokotowskie, leżącej pod biegnącą w pobliżu al. Niepodległości .

Ważniejsze obiekty

  • Stacja metra Pole Mokotowskie
  • obelisk upamiętniający Lotnisko Mokotowskie
  • Pomnik Lotników Polskich
  • Pomnik Szczęśliwego Psa
  • Pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej
  • Główny Urząd Statystyczny
  • Biblioteka Narodowa i kamienny krąg wzorowany na neolitycznych
  • 24 czerwca 2010 o godzinie 14:00 otwarto ścieżkę Ryszarda Kapuścińskiego. Obiekt składa się z tablic informacyjnych zlokalizowanych w różnych miejscach parku.

Pole Mokotowskie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.