Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki

0

Parafia Najświętszej Marii Panny w Rokitnie – parafia rzymskokatolicka znajduje się w województwie mazowieckim, powiat warszawski – zachodni, gmina Błonie.

Czytaj dalej

Parafia Najświętszej Marii Panny w Rokitnie – parafia rzymskokatolicka znajduje się w województwie mazowieckim, powiat warszawski – zachodni, gmina Błonie.

Historia

Najpierw istniała parafia w Rokitnie Dolnym od XI w. pod wezwaniem. Św. Wojciecha. W końcu XIII w. powstała druga parafia w Rokitnie Górnym pod wezwaniem. Św. Jakuba. Obie parafie istniały do XVII w. Był jednak problem z ich utrzymaniem. Dlatego biskup Mikołaj Święcicki otrzymał pozwolenie na ich połączenie i wybudowanie jednego murowanego kościoła. W 1698 r. przystąpiono do budowy świątyni na miejscu kościoła pod wezwaniem św. Jakuba. Projekt wykonał Tomasz Bellotti, nadworny architekt Jana II Sobieskiego. Budowa wskutek wojen i rozbiorów trwała do 1883 r. W czasie I wojny światowej kościół zostaje zniszczony. Ocalała tylko zakrystia i to w niej odprawiano wszystkie nabożeństwa. Ocalał również obraz Matki Bożej z głównego ołtarza. Po zakończeniu wojny przystąpiono do jego odbudowy. Konsekracja nowej świątyni nastąpiła 1931 r. pod nowym wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W czasie II wojny światowe kościół ponownie zostaje zniszczony i ograbiony. Jednak parafianie z wielkim zapałem przystępują do ponownej odbudowy swojej świątyni. Cały czas przed obrazem Najświętszej Marii Panny gromadzą się wierni, by wypraszać łaski dla siebie i ojczyzny. O doznawanych łaskach świadczą wota. W czerwcu 1966 r. przed tym obrazem modlił się ks. kardynał Stefan Wyszyński prosząc o błogosławieństwo na obchody milenijne. Pielgrzymował do tego miejsca jeszcze wiele razy i to on nazwał ją Wspomożycielką Prymasowską. Z tym sanktuarium związany był również ks. abp. Bronisław Dąbrowski – orionista, który 10 czerwca 1945 r. otrzymał w nim święcenia kapłańskie. Orioniści przejmują parafie w 1987 r. W 2004 r. świątynia ta została podniesiona do rangi sanktuarium diecezjalnego Archidiecezji Warszawskiej.

Kalendarz pielgrzymkowy

Do sanktuarium przybywa wiele pielgrzymów. Co roku :

  • w trzecią niedzielę czerwca przybywają mężczyźni z Warszawy z grupyTotus Tuus,
  • w niedzielę po 8 września Bractwo Trzeźwości z Podkowy Leśnej,
  • 5 sierpnia zatrzymuje się tu pielgrzymka niepełnosprawnych idąca z Warszawy na Jasną Górę.

Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.