Powiat wejherowski - Religia

Strony

Kalwaria Wejherowska (kasz. Wejrowskô Kalwarëjô) – zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa. Została zbudowana w latach 1649 - 1655.
Wejherowo, Reformatów 19
Kościół pw. św. Anny w Wejherowie wzniesiony w latach 1648-1650 przez Jakuba Wejhera, to jeden z najstarszych zabytków Wejherowa. Wraz z Kalwarią Wejherowską i z koronowanym przez papieża Jana Pawła II obrazem Matki Bożej Wejherowskiej, tworzy on Sanktuarium Pasyjno - Maryjne.
Bożepole Wielkie, Chmieleniecka 36
Parafia św. Piotra Apostoła w Bożympolu Wielkim – rzymskokatolicka parafia w Bożympolu Wielkim. Należy do dekanatu gniewińskiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1977 roku. Wcześniej w latach "po 1945" do 1977 r. w składzie parafii w Rozłazinie.
Choczewo, Pierwszych Osadników 57
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Choczewie – rzymskokatolicka parafia w Choczewie. Należy do dekanatu gniewińskiego diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1974 roku przez ówczesnego biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego.
Rumia, Kościelna 20
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi (Rumska fara) - świątynia została wybudowana w latach 1913-1918 w stylu neorenesansowym, orientowana, z wysoką wieżą od zachodu.
Wejherowo, Jana III Sobieskiego
Kościół św. Leona Wielkiego i św. Stanisława Kostki w Wejherowie – świątynia została wybudowana w 1908 roku w stylu neogotyckim przez ewangelików. Posiada strzelistą sylwetkę. Głównymi elementemi świątyni są wieże: cztery narożne i jedna wyższa umieszczona centralnie – zegarowa.
Reda, Gdańska 3
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie – jedyny rejestrowany zabytek miasta Reda w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Reda archidiecezji gdańskiej.
Luzino, Kościelna 4
Parafia pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Luzinie - parafia położona w gminie Luzino, w powiecie wejherowskim, w aglomeracji gdańskiej. Należy do dekanatu Luzino (archidiecezja gdańska).
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzeźnie Lęborskim – parafia rzymskokatolicka w Brzeźnie Lęborskim należąca do dekanatu gniewińskiego diecezji pelplińskiej. Erygowana w 18 maja 1951 roku.
Wejherowo, Plac Jakuba Wejhera
Kolegiata Świętej Trójcy - kościół wybudowany w latach 1754-1755 w stylu barokowym, położony przy ulicy Kościuszki w Wejherowie, należący do dekanatu Wejherowo w archidiecezji gdańskiej.
Rumia, Kościelna 19
Ruiny cysterskiego kościoła w Rumi – świątynia została zbudowana w XIII wieku, w 1945 uległa zniszczeniu. Do dnia dzisiejszego zachowały się szczątki murów gotyckiego prezbiterium. Wokół kościoła znajdują się stare nagrobki z XIX i XX wieku. Ruiny mieszczą się przy ulicy Kościelnej, pod numerem 19.
Klasztor Franciszkanów w Wejherowie − franciszkański dom zakonny, wchodzący w skład Prowincji Św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (prowincja poznańska), na terenie archidiecezji gdańskiej, w województwie pomorskim.
Rumia, Aleksandra Fredry 24
Parafia pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumi - wchodzi w skład dekanatu Reda archidiecezji gdańskiej. Parafia została erygowana 29 sierpnia 1999 r. dekretem metropolity gdańskiego ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Jest najmłodszą w mieście. Kościół parafialny w budowie od 2003 r.

Strony