Wejherowo

0

Wejherowo (kaszb. Wejrowò, Nowé Miasto, niem. Neustadt in Westpreussen, Weihersfrey) - miasto powiatowe położone w województwie pomorskim, nad rzeką Redą.

Warto zobaczyć

Wejherowo, Plac Jakuba Wejhera
Plac Jakuba Wejhera – centralny plac w Wejherowie, będący rynkiem miejskim. Jego granice zostały wytyczone w latach 1643-1644. Ma kształt prostokąta, przy czym z rogów północnych wychodzą po dwie ulice, a z rogów południowych po jednej.
Wejherowo, Plac Jakuba Wejhera 8
Ratusz w Wejherowie - mieści się przy południowej pierzei Rynku (Plac Jakuba Wejhera). Jest to trzeci budynek ratusza, poprzednie zostały rozebrane. Obecny budynek został wzniesiony w 1908 roku. Architektura budowli nawiązuje do stylu empire. Posiada niewielką wieżyczkę.
Kalwaria Wejherowska (kasz. Wejrowskô Kalwarëjô) – zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa. Została zbudowana w latach 1649 - 1655.
Wejherowo, Reformatów 19
Kościół pw. św. Anny w Wejherowie wzniesiony w latach 1648-1650 przez Jakuba Wejhera, to jeden z najstarszych zabytków Wejherowa. Wraz z Kalwarią Wejherowską i z koronowanym przez papieża Jana Pawła II obrazem Matki Bożej Wejherowskiej, tworzy on Sanktuarium Pasyjno - Maryjne.
Wejherowo, Jana III Sobieskiego
Kościół św. Leona Wielkiego i św. Stanisława Kostki w Wejherowie – świątynia została wybudowana w 1908 roku w stylu neogotyckim przez ewangelików. Posiada strzelistą sylwetkę. Głównymi elementemi świątyni są wieże: cztery narożne i jedna wyższa umieszczona centralnie – zegarowa.
Wejherowo, Plac Jakuba Wejhera
Kolegiata Świętej Trójcy - kościół wybudowany w latach 1754-1755 w stylu barokowym, położony przy ulicy Kościuszki w Wejherowie, należący do dekanatu Wejherowo w archidiecezji gdańskiej.
Pałac Przebendowskich w Wejherowie – zabytkowy pałac w Wejherowie. Został zbudowany w XVIII i XIX wieku. W latach 1767-1782 majątek należał do rodu Przebendowskich. Następnie do 1790 właścicielem pałacu był angielski kupiec Aleksander Gibson.
Klasztor Franciszkanów w Wejherowie − franciszkański dom zakonny, wchodzący w skład Prowincji Św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (prowincja poznańska), na terenie archidiecezji gdańskiej, w województwie pomorskim.