Rumia

0

Rumia - miasto w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim.

Warto zobaczyć

Rumia, Kościelna 20
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi (Rumska fara) - świątynia została wybudowana w latach 1913-1918 w stylu neorenesansowym, orientowana, z wysoką wieżą od zachodu.
Rumia, Kościelna 19
Ruiny cysterskiego kościoła w Rumi – świątynia została zbudowana w XIII wieku, w 1945 uległa zniszczeniu. Do dnia dzisiejszego zachowały się szczątki murów gotyckiego prezbiterium. Wokół kościoła znajdują się stare nagrobki z XIX i XX wieku. Ruiny mieszczą się przy ulicy Kościelnej, pod numerem 19.
Rumia, Aleksandra Fredry 24
Parafia pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumi - wchodzi w skład dekanatu Reda archidiecezji gdańskiej. Parafia została erygowana 29 sierpnia 1999 r. dekretem metropolity gdańskiego ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Jest najmłodszą w mieście. Kościół parafialny w budowie od 2003 r.
Góra Markowca – wzgórze (92 m n.p.m.) dominujące nad zachodnimi granicami Rumi, doliną Zagórskiej Strugi i całą Pradoliną Redy-Łeby.
Rumia, Stoczniowców 23
Parafia pw. św. Jana z Kęt w Rumi - wchodzi w skład dekanatu Reda archidiecezji gdańskiej. Parafia została erygowana 7 grudnia 1984 r. dekretem ordynariusza chełmińskiego ks. biskupa Mariana Przykuckiego. Kościół parafialny wybudowano w latach 1998-2004 i bywa w nim Msza św.
Rumia, Dąbrowskiego 26
Parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi - wchodzi w skład dekanatu Reda archidiecezji gdańskiej. Została erygrowana 1 maja 1957 r. Parafią opiekują się księża salezjanie.