Słupsk

0

Słupsk (kasz. Stôłpsk lub Słëpsk, łac. Stolpe, niem. Stolp, , szw. Stölpe) - miasto powiatowe w północnej Polsce, w województwie pomorskim, na Pomorzu Zachodnim.

Warto zobaczyć

Słupsk, Plac Zwycięstwa 3
Ratusz w Słupsku – siedziba władz miejskich Słupska.
Słupsk, Dominikańska 5
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku – wybudowany w 1507 r. za panowania księcia Bogusława X w stylu gotyckim.
Słupsk, Łukasiewicza 7
Kościół Mariacki w Słupsku – kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego – trójnawowy, wzniesiony w XIII w. w stylu gotyckim, później przebudowywany.
Słupsk, Ignacego Łukasiewicza 3
Poczta w Słupsku – zabytkowy, neogotycki budynek poczty w Słupsku, znajdujący się u zbiegu ulic Łukasiewicza i Mikołajskiej. Budynek poczty głównej wybudowano w 1879 roku.
Słupsk, Armii Krajowej 22
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku – Kościół został wzniesiony w 1869 r. na starym pogańskim miejscu kultowym (została znaleziona tu płyta kamienna z wyobrażeniem bożka), gdzie po wprowadzeniu chrześcijaństwa postawiono najstarszy kościół Słupska pod ówczesnym wezwaniem św. Piotra.
Słupsk, Dominikańska 9
Brama Młyńska w Słupsku – stanowi część obwarowań miasta. Nazwano ją tak z powodu sąsiadowania bramy z młynem wodnym.
Słupsk, Dominikańska 3
Kościół św. Jacka w Słupsku - kościół parafii rzymskokatolickiej św. Jacka w Słupsku
Baszta Czarownic w Słupsku - baszta starego, wybudowanego w okresie od początku XIV do połowy XV wieku obwarowania miasta, które powstało w miejscu wzmiankowanej już w 1325 roku występującej tu palisady.
Słupsk, Stary Rynek 5
Apteka Dworska – zabytkowa kamienica w Słupsku znajdująca się przy Starym Rynku 5. Wybudowana w 1723 lub 1783 r. na piwnicach z XV/XVI wieku, na najszerszej działce w zachodniej pierzei rynku. Fasada o formach przejściowych z baroku do klasycyzmu. Reprezentuje typ budynku mieszkalno-handlowego.