Gmina Szemud

0

Gmina Szemud - gmina wiejska w powiecie wejherowskim, w województwie pomorskim.

Warto zobaczyć

Marchowo Zachodnie (kasz. Jezoro Môrchòwsczé) – jezioro przepływowe położone w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Szemud, na północ od Kielna i południowy zachód od Koleczkowa, na północy Pojezierza Kaszubskiego.
Łekno (Łękno) (kaszb. Jezoro Łekno) - jezioro wytopiskowe położone na Pojezierzu Kaszubskim, w gminie Szemud, niedaleko Kieleńskiej Huty. Ogólna powierzchnia jeziora wynosi 7,5 ha.
Brzeżonko - jezioro w woj. pomorskim, w pow. wejherowskim, w gminie Szemud w sąsiedztwie jeziora Wycztok, leżące na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 5,3 ha
Marchowo Wschodnie (kasz. Jezoro Môrchòwsczé) - jezioro przepływowe położone w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Szemud, na północ od Kielna i południowy zachód od Koleczkowa, na północy Pojezierza Kaszubskiego.
Orzechowo (kaszb. Òrzéchòwò) - przepływowe jezioro wytopiskowe położone w gminie Szemud (powiat wejherowski, województwo pomorskie), na południowy zachód od Warzna na Pojezierzu Kaszubskim. Ogólna powierzchnia jeziora wynosi 15,1 ha.
Jezioro Kamień – jezioro na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie wejherowskim (województwo pomorskie). Kamień jest jeziorem polodowcowym w kształcie rynny. Jezioro służy głównie rekreacji mieszkańców pobliskiego Trójmiasta. Ogólna powierzchnia: 53,2 ha
Kielno (kaszb. Jezoro Kiélno) – jezioro wytopiskowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie wejherowskim województwa pomorskiego. Jezioro służy głównie rekreacji mieszkańców pobliskiego Trójmiasta. Południowe, zachodnie i wschodnie brzegi jeziora są objęte zabudowaniami wsi Kielno.
Otalżyno (kaszb. Jezoro Òtalżińsczé) - jezioro przepływowe moreny dennej w Polsce położone na wschód od Łebieńskiej Huty w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Szemud, na północnym krańcu Pojezierza Kaszubskiego.
Kielno, Jeziorna 1
Parafia św. Wojciecha w Kielnie jest najstarsza w okolicy, tak jak obecny kościół. Fakt, że parafia liczy ok. 1000 lat związany jest z legendą - jej założycielem miał być właśnie św. Wojciech. Proboszczem jest ks. Franciszek Rompa.