Władysławowo

0

Władysławowo (Wielka Wieś, kaszb. Wielgô Wies, niem. Großendorf) – miasto położone w województwie pomorskim, w powiecie puckim, nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką.

Warto zobaczyć

Latarnia Morska Rozewie – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona na przylądku Rozewie (powiat pucki). Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Stilo, a Latarnią Morską Jastarnia. Latarnia morska Rozewie ma największy zasięg nominalny ze wszystkich latarń polskiego wybrzeża.
Władysławowo, Jastrzębia Góra, Bałtycka
Aleja Gwiazd Sportu – pierwsza w Polsce aleja poświęcona sportowcom polskim i zagranicznym. Powstała z inicjatywy Jerzego Szczepankowskiego, Macieja Baranowskiego oraz burmistrza Władysławowa Adama Drzeżdżona. Została utworzona w 2000 roku.
Władysławowo, Karwia, Kolorowa 2
Parafia św. Antoniego Padewskiego w Karwi – parafia położona w Karwi. Należy do dekanatu Żarnowiec Archidiecezji Gdańskiej.
Władysławowo, Generała Józefa Hallera 19
Dom Rybaka we Władysławowie – budynek publiczny przy ul. Generała Hallera 19 we Władysławowie, wybudowany w latach 50. XX wieku, wzniesiony pierwotnie z przeznaczeniem na cele hotelowe. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miasta Władysławowo oraz innych instytucji, w tym prywatnego Muzeum Motyli.
Przylądek Rozewski – rezerwat przyrody na terenie przylądka Rozewie o powierzchni 12,15 ha. Ochronie podlegają resztki buczyny pomorskiej (występują drzewa ponad dwustuletnie o obwodzie pnia dochodzącym do 3 m) na wysokim brzegu klifowym. W 1959 r. utworzono rezerwat o nazwie Przylądek Rozewski.
Władysławowo, Generała Hallera 19
Prywatne Muzeum Motyli zostało założone w 1999 roku we Władysławowie. Mieści się na III piętrze wieży widokowej w Domu Rybaka. Ekspozycja powstała z rodzinnych zbiorów Tomasza Falkiewicza, który był inicjatorem utworzenia muzeum.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się we Władysławowie, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu morskiego archidiecezji gdańskiej.
Gwiazda Północy 54°50'08″N 18°18'10″E – pamiątkowy obelisk leżący w Jastrzębiej Górze, wykonany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry, który wyznacza najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce. Obelisk powstał w 2000 r. po przeprowadzonych pomiarach geodezyjnych.