Plac św. Michała w Sanoku

0

Plac św. Michała w Sanoku (dawniej Plac Mansjonarski, Plac Pokoju, Mały Rynek) – plac w centrum Sanoka.

Czytaj dalej

Plac św. Michała w Sanoku (dawniej Plac Mansjonarski, Plac Pokoju, Mały Rynek) – plac w centrum Sanoka.

Historia

Plac wraz z kościołem parafialnym usytuowany jest blisko sanockiego rynku za kamienicami zabudowy przyrynkowej, przy głównej ulicy Jana Grodka wiodącej z rynku do drogi krajowej 84. Plac przecina ulica Piłsudskiego (ze wschodu na zachód), zaś odchodzą ulice Grzegorza (na południe) oraz Łazienna (na północ).

Plac ten ukształtowany został wtórnie w 1784 roku po niwelacji znajdującego się w tym miejscu cmentarza grzebalnego należącego do kościoła pw. św. Michała. W przeszłości plac zwany był Mansjonarskim z racji mansjonarzy zamieszkujących w budynku przylegającym od zachodu. W okresie do 1944 roku był to obszerny plac targowy, postojowy dla kupców i miejsce dla jarmarków. Plac przy kościele mógł także służyć innym potrzebom.

Do 1919 roku nosił nazwę Plac Celny. W okresie PRL zwany był Placem Pokoju. W użyciu jest także nazwa zwyczajowa Mały Rynek, w odróżnieniu od głównego sanockiego rynku położonego nieopodal.

W 1989 roku na placu ustanowiono postój taksówek. Od 1998 roku zarząd nad placem sprawuje miasto Sanok.

Z wykopalisk w 1890 roku pochodzą z terenu Sanoka denary cesarza Wespazjana i Nerwy. W 1960 roku podczas prac budowlanych wykopano denary rzymskie Hadriana, Marka Aureliusza i Faustyny. Od 2010 roku trwa rewitalizacja Placu św. Michała wraz z ulicami przyległymi. Jest to VII etap realizowanego od kilku lat miejskiego programu „Sanocki Park Dziedzictwa Kulturowego”. W jego ramach dokonano już przebudowy rynku miejskiego. Rewitalizacja placu ma zostać ukończona w roku 2013. W grudniu 2011 podczas prowadzonych prac ziemnych odkopano pod nadzorem archeologów pozostałości cmentarzyska przycerkiewnego na ul. Sobieskiego, równoległej do pl. św. Michała. Od 2012 roku rozpoczęto proces zmierzający do rewitalizacji placu. Jest poprzedzony pracami archeologicznymi na całym terenie placu, w ramach których natrafiono m.in. na ludzkie szkielety, monety. Odkryto także pozostałości kościoła , w którym w 1417 roku król Władysław II Jagiełło poślubił Elżbietę Granowską.

U wylotu do ulicy Jana Grodka rośnie kasztanowiec zasadzony przed 1912 rokiem staraniem Towarzystwa Upiększania Miasta Sanoka powstałego w 1904 roku. W 2012 roku w czasie rewitalizacji placu dosadzono sześć lip.

Zabytki i atrakcje turystyczne

  • Kościół Farny pw. Przemienienia Pańskiego z XIX wieku z płytą nagrobną starosty sanockiego Sebastiana Lubomirskiego z 1558 roku,
  • Dom mansjonarski (obecnie MDK) z XVII w. fundacji kanonika przemyskiego Franciszka Goźlińskiego

Plac w kulturze i sztuce

  • Kalman Segal. Nad dziwną rzeką Sambation. 1957. strony 31, 33, 70.

Plac św. Michała w Sanoku - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.