Iława

0

Iława (niem. Deutsch Eylau, prus. Īlawa) – miasto powiatowe położone w województwie warmińsko-mazurskim, nad południowym krańcem jeziora Jeziorak (Pojezierze Iławskie) oraz nad rzeką Iławką.

Warto zobaczyć

Jeziorak (dawniej GizerekJezierzyce, niem. Geserich See) – jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. W jego obrębie działa WOPR Iława.
Iława, Niepodległości 13
Ratusz w Iławie – neobarokowy ratusz w Iławie, zbudowany w latach 1910-1912 za kadencji burmistrza ówczesnej Iławy – Karla Friedrich Giese, przy ul. Niepodległości 13.
Iława, Tadeusza Kościuszki 27
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie – zbudowany w latach 1317-1325 w stylu gotyckim z renesansową wieżą z 1550, kilkakrotnie przebudowywany. Potocznie nazywany przez mieszkańców Iławy "czerwonym".
Iława, Kazimierza Jagiellończyka 22
Cerkiew św. Jana Apostoła w Iławie - cerkiew greckokatolicka (dawny budynek gazowni miejskiej) z 1899 roku znajdująca się przy ul. Jagiellończyka w Iławie, przy byłej bazie Zakładu Komunikacji Miejskiej.
Parafia św. Brata Alberta w Iławie – jedna z 6 parafii dekanatu Iława Zachód, diecezja elbląska.
Iława, Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Iławie - kościół katolicki zbudowany w 1933 r. w stylu modernistycznym z inicjatywy ówczesnego iławskiego proboszcza, ks. Miera. Przez mieszkańców Iławy potocznie nazywany "białym".
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego – powstały w roku 1993 park krajobrazowy położony na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
Mury miejskie Iławy – mury miejskie miasta Iławy zostały zbudowane ok. poł. XIV w. i tworzyły wraz z kościołem, zamkiem i fosą system obronny miasta. Były nierozerwalnie związane z kościołem pw. Przemienienia Pańskiego.
Iława, Tadeusza Kościuszki 2
Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie - neogotycki budynek przy ul. Kościuszki 2 z 1898 r. określany przez mieszkańców Iławy mianem "czerwonej szkoły" z dniem 18 marca 1987 r. został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. warmińsko-mazurskiego (nr rej.: 1538).