Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Iławie

0

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Iławie - kościół katolicki zbudowany w 1933 r. w stylu modernistycznym z inicjatywy ówczesnego iławskiego proboszcza, ks. Miera. Przez mieszkańców Iławy potocznie nazywany "białym".

Czytaj dalej

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Iławie - kościół katolicki zbudowany w 1933 r. w stylu modernistycznym z inicjatywy ówczesnego iławskiego proboszcza, ks. Miera. Przez mieszkańców Iławy potocznie nazywany "białym".

Położenie

Kościół znajduje się przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2, tuż obok torów kolejowych. Kościół usytuowany na linii wschód – zachód, ale nie jest orientowany, a więc ołtarz główny jest zwrócony na zachód. Tuż obok kościoła znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej.

Historia

Pierwszym administratorem parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny był ksiądz Zygmunt Brodnicki. Administratorem, a nie proboszczem, bo sprawy kościelne nie były jeszcze wówczas uregulowane prawem kanonicznym. Kościół katolicki w Polsce wyznaczał na ziemiach zachodnich i północnych swoich tymczasowych administratorów, ksiądz Brodnicki zarządzał parafią do 26 czerwca 1946 r. Został odwołany przez Warmińską Kurię Biskupią. Zastąpił go w Iławie ksiądz kanonik Ludwik Warpechowski, który dopiero 4 kwietnia 1951 r. został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Do pracy duszpasterskiej w Iławie Kuria skierowała na początku 1948 r. księdza Bogdana Lendziszewskiego, który został wikariuszem. Przejął od księdza Warpechowskiego nauczanie religii w szkole podstawowej.

W zachowanych zapisach czytamy, że 4 października 1948 r. spalił się kościół katolicki przy ul. Dworcowej (obecnie Wyszyńskiego). Zdaniem autora notatki został on celowo podpalony. To ksiądz Mieczysław Niepiekło wraz z mieszkańcami Iławy, a głównie kolejarzami odbudowywał Biały Kościół.

Kalendarium

  • 1931 - Początek budowy kościoła
  • 11 kwietnia 1933 - konsekracja kościoła
  • 26 kwietnia 1946 - Odwołano pierwszego powojennego administratora parafii, ks. Zygmunta Brodnickiego, zastąpił go ks. Ludwik Werpechowski, jednak minowano go na to stanowisko dopiero 4 kwietnia 1951.
  • 2005 - nadal - Remont świątyni (m.in. wymiana sufitu, podłogi, ocieplenie, klimatyzacja, malowanie)
  • 2 marca 2006 - Poświęcenie figury Jana Pawła II oraz tablicy pamiątkowej ks. M. Niepiekło
  • 4 czerwca 2006 - Poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji oraz figury Matki Boskiej i Dzieci Świata przez proboszcza ks. Kan. mgr Jerzego Żochowskiego

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Iławie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.