Grudziądz - Atrakcje

Strony

Ratusz w Grudziądzu - ratusz miejski w Grudziądzu, znajdujący się w budynku dawnego kolegium jezuickiego.
Twierdza Grudziądz – system fortów, głównie z XIX wieku, na terenie Grudziądza i okolicznych miejscowości. Zadaniem twierdzy była osłona Grudziądza i strategicznego mostu na Wiśle w wypadku działań rosyjskich.
Zamek krzyżacki w Grudziądzu – założony w XIII w., od 1466 r. siedziba starostów królewskich, niezachowany. Przypuszcza się, że piastowski pograniczny gród obronny w Grudziądzu istniejący już przynajmniej w 1065 r., w 1222 r. został po raz kolejny zniszczony wskutek najazdów Prusów.
Bazylika kolegiacka św. Mikołaja w Grudziądzu – pierwotnie kościół parafialny (fara), od 1992 r. kolegiata, od 2010 r. nosi również tytuł bazyliki mniejszej. Świątynia pełni rolę sanktuarium maryjnego związanego z kultem obrazu Matki Bożej Łaskawej.
Grudziądz, Adama Mickiewicza 2
Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu – zwany także "Młodzieżowym", dawniej kościół ewangelicki. Neogotycka świątynia z lat 1896-1898 przy ul. Adama Mickiewicza.
Kościół św. Jana w Grudziądzu - kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Szkolnej 10.
Pomnik Żołnierza Polskiego w Grudziądzu, zwany również Pomnikiem Niepodległości.
Pomnik ułana z dziewczyną w Grudziądzu - zwany również "Ułan i dziewczyna", to rzeźba na Starym Mieście, odsłonięta na koronie muru schodów, prowadzących z ul. Spichrzowej na Błonia Nadwiślańskie, u zbiegu z ul. Ratuszową, w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza, fary i zabytkowych spichrzów.
Jezioro Rudnickie Wielkie - jezioro przepływowe położone w granicach Grudziądza, obejmuje 177,7 ha, maksymalna głębokość wynosi 11,5 m, lustro wody znajduje się 22,6 m n.p.m. Na jeziorze znajduje się wyspa o powierzchni 0,7 ha.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Najświętszej Maryi Panny z Fatimy w Grudziądzu – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Grudziądz II, z siedzibą w Grudziądzu. Erygowana 23 czerwca 1983.
Grudziądz, Józefa Wybickiego 10-22
Kościół i klasztor reformatów w Grudziądzu przy ul. Wybickiego, obecnie więzienie.
Grudziądz, Droga Kaszubska 15
Parafia Świętego Józefa Oblubieńca w Grudziądzu - parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Grudziądz II, z siedzibą w Grudziądzu. Erygowana 1 stycznia 2006. Jest to najmłodsza parafia rzymskokatolicka w mieście.
Rządz – jezioro w Polsce położone nieopodal osiedla Rządz w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim. Brzegi jeziora porośnięte są kępami, w których kryją się stadka dzikich kaczek.

Strony