Powiat toruński - Atrakcje

Strony

Zamek Bierzgłowski – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łubianka, ok. 14 km na północny zachód od Torunia; ok. 430 mieszkańców. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie toruńskim.
Konkatedra Świętej Trójcy w Chełmży – dawna katedra biskupstwa chełmińskiego. Od 1982 roku Bazylika mniejsza a od 1994 roku konkatedra diecezji toruńskiej.
Chełmża, Generała Józefa Hallera 2
Ratusz w Chełmży – powstał w miejscu stojącej tam kamienicy 1897 r. Piotr Birecki w swojej książce tak opisuje przebieg projektowania i budowy ratusza: [...] Projektantem był R. Uebrick z Torunia, wykonując projekt ściśle dostosowany do kształtu działki.
Zamek w Złotorii – zamek położony w Złotorii, u ujścia Drwęcy do Wisły, powstały w połowie XIV w., jedna z ważniejszych warowni w strefie konfliktów polsko-krzyżackich, obecnie w stanie ruiny.
Grębocin, Szkolna 31
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa – muzeum w Grębocinie, założone w 2004 roku przez konserwatora zabytków Dariusza Subocza. Siedzibą muzeum jest poewangelicki kościół z XIII wieku. Muzeum gromadzi obiekty z zakresu piśmiennictwa, papiernictwa i drukarstwa europejskiego i azjatyckiego.
Kościół św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej – katolicka świątynia parafialna w miejscowości Zławieś Wielka. Wzniesiono ją u schyłku XIX wieku jako kościół ewangelicki. Należy do parafii św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej.
Turzno, Toruńska 1
Telefon: 56 642 31 00
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku – świątynia rzymskokatolicka należąca do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku. Pierwotnie była kościołem ewangelickim. Jest wpisana na rejestru zabytków.
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej i Świętego Wacława w Lubiczu Górnym – rzymskokatolicka parafia położona we wsi Lubicz Górny. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat lubicki). Odpust parafialny odbywa się 26 sierpnia i 28 września. Proboszcz ks prał. Bogumił Leszcz.

Strony