Powiat chełmiński - Atrakcje

Strony

Chełmno, Franciszkańska 8
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie - gotycki kościół zbudowany prawdopodobnie w latach 1280-1320 w Chełmnie miejscowości położonej w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim w diecezji toruńskiej, dekanacie chełmińskim.
Ratusz w Chełmnie – renesansowy budynek umieszczony pośrodku rynku w Chełmnie.
Lisewo, Wybudowanie Wąbrzeskie 1
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Chełmno, z siedzibą w Lisewie.
Zamek w Papowie Biskupim – ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego w Papowie Biskupim, w powiecie chełmińskim, w województwie kujawsko-pomorskim.
Pałac w Grubnie – wzniesiony w I połowie XIX wieku. Usytuowany na rzucie prostokąta posiada w narożnikach elewacji frontowej 2 wieżyczki o stożkowych dachach krytych łupkami. Sam budynek jest dwukondygnacyjny, który przykrywa czterospadowy dach (dachówka).
Akademia Chełmińska - chełmińska szkoła akademicka powstała w 1386 r. Powołał ja na mocy przywileju papież Urban VI. Była ona filią Akademii Bolońskiej (istnieją opinie, iż nie podjęła ona działalności). W 1434 r. cesarz Zygmunt Luksemburski wydał nowy akt fundacyjny. W 1473 r.
Jezioro Kornatowskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Lisewo w pobliżu miejscowości Kornatowo, leżące na terenie Pojezierza Chełmińskiego. Jezioro jest jednym z popularnych miejsc spędzania czasu na obszarze powiatu chełmińskiego.
Unisław, Chełmińska 57
Parafia Świętego Bartłomieja w Unisławiu – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Unisław Pomorski, z siedzibą w Unisławiu.
Chełmno, 22 Stycznia 16
Dawne koszary i szkoła korpusu kadetów nr 2 z 1776 roku.
Kamienica Cywińskich w Chełmnie – dom znajdujący się przy ul. Rycerskiej 2, na działce narożnej z Rynkiem. Została zbudowana w drugiej połowie XIII w., co czyni go jednym z najstarszych zachowanych budynków świeckich w Chełmnie. Z tego czasu zachowały się gotyckie ściany obwodowe. W XIV w.
Kościół św. Mikołaja w Papowie Biskupim – kościół w Papowie Biskupim. Kościół został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku pod patronatem krzyżackim.
Jezioro Papowskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Papowo Biskupie, leżące na terenie Pojezierza Chełmińskiego. Jezioro Papowskie w czasie II wojny światowej służyło Niemcom do wycofania się z Papowa Biskupiego przed Rosjanami.
Chełmno, Biskupia 12
Kościół pod wezwaniem św. Jakuba i św. Mikołaja w Chełmnie tzw. Gimnazjalny, to dawny kościół franciszkański, położony w zachodniej części chełmińskiego starego miasta, w bloku ograniczonym ulicami Biskupią, Franciszkańską, Dominikańską i Klasztorną.
Rezerwat przyrody Łęgi na Ostrowiu Panieńskim – rezerwat leśny o powierzchni 34,5 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie chełmińskim, gminie i mieście Chełmnie.

Strony