Gmina Sobienie-Jeziory

0

Gmina Sobienie-Jeziory - gmina wiejska w powiecie otwockim, w województwie mazowieckim.

Warto zobaczyć

Małosenie (także: Małosanie, Małosań, Małoseń) - jezioro w starorzeczu Wisły w Dolinie Środkowej Wisły, w województwie mazowieckim o powierzchni ok. 1,5 ha, położone w na granicy wsi Dziecinów (Łurzyce) i Radwanków Szlachecki (Kępa Radwankowska). Nie odpływa do Wisły.
Cmentarz żydowski w Sobieniach-Jeziorach – kirkut służący niegdyś żydowskiej społeczności Sobieni-Jezior. Nie wiadomo dokładnie kiedy powstał, być może było to w XIX wieku.
Rezerwat przyrody Wymięklizna – rezerwat przyrody położony w gminie Sobienie-Jeziory (województwo mazowieckie). Został powołany Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 czerwca 1996 r. (M.P. z 1996 r. Nr 42, poz. 415) na powierzchni 62,37 ha.
Jezioro Dziecinowskie - jezioro w starorzeczu Wisły w Dolinie Środkowej Wisły, w województwie mazowieckim o powierzchni ok. 10 ha, położone w centrum wsi Dziecinów. Nie odpływa do Wisły.
Parafia Wszystkich Świętych w Sobieniach-Jeziorach – parafia rzymskokatolicka w Sobieniach-Jeziorach. Parafia erygowana w 1806. Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w 1806, rozbudowany w 1908 i 1982
Kościół par. pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach – kościół został poświęcony 30 IX 1855 i mimo remontów w XIX i XX wieku zachował formę drewnianej mazowieckiej architektury sakralnej XVIII wieku. W 2013 była zmieniana drewniana elewacja kościoła.