Synagoga w Mysłowicach

0

Synagoga w Mysłowicach – synagoga znajdująca się w Mysłowicach na rogu placu Mieroszewskich i ulicy Hugona Kołłątaja, za czasów niemieckich zwanej Synagogengasse.

Synagoga została zbudowana w 1826 roku. Po wybudowaniu nowej, większej synagogi, bożnicę sprzedano firmie meblowej "Robak", która w 1927 roku sprzedała ją katolickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1928 roku parafia przeprowadziła stosowny remont według projektu A. Krafczyka i zaadaptowała budynek na Katolicki Dom Ludowy, który znajduje się w nim do dnia dzisiejszego.

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Do dnia dzisiejszego niewiele zachowało się z pierwotnego wyposażenia oraz oryginalnych detalów architektonicznych. Wewnątrz zachowały się drewniane galerie dla kobiet obiegające z trzech stron dawną główną salę modlitewną.

Synagoga w Mysłowicach - to miejsce nie ma jeszcze przewodnika, a jego lokalizacja jest niepotwierdzona. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik i/lub wskazać lokalizację tego miejsca.