Powiat świecki - Jeziora

Jezioro Wielkie Błądzimskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Lniano, leżące na terenie Wysoczyzna Świeckiej.
Jezioro Świekatowskie - jezioro rynnowe w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Świekatowo, leżące na terenie Wysoczyzny Świeckiej. Nad jeziorem znajduje się ogólnodostępne kąpielisko niestrzeżone i plaża.
Mukrz – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn, zlokalizowane w miejscowości Mukrz, w obrębie Borów Tucholskich, na terenie Wysoczyzny Świeckiej. Północne i zachodnie brzegi jeziora stanowią granicę między gminą Cekcyn, a gminą Lniano.
Jezioro Żurskie (Jezioro Tleńskie, Zalew Żurski, Jezioro Żurowskie, Zbiornik Żurowski) – sztuczny zbiornik wodny o powierzchni ok. 440 ha na rzece Wdzie, na Wysoczyźnie Świeckiej, w województwie kujawsko-pomorskim. Utworzony w 1929 roku w celach energetycznych (elektrownia wodna).
Radodzierz – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie, leżące na terenie Borów Tucholskich.
Jezioro Księże - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w pow. świeckim, w gminie Pruszcz w Serocku, leżące na terenie Borów Tucholskich. Jezioro jest częścią łańcucha jezior Świekatowskich.
Stelchno – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Jeżewo, leżące na terenie Wysoczyzny Świeckiej. Nad jeziorem leżą wsie Skrzynki i Borce. Jezioro ma nieregularny, kształt i częściowo zalesione brzegi.
Udzierz – płytkie jezioro przepływowe położone w na skraju Borów Tucholskich (gmina Osiek, powiat starogardzki, województwo pomorskie), objęte ochroną rezerwatu Jezioro Udzierz. Powierzchnia całkowita 132,7 ha, długość 1,2 km, maksymalna głębokość 2,1 m
Jezioro Gródkowskie (Zbiornik Wodny Gródek) – zbiornik retencyjny na Wysoczyźnie Świeckiej w województwie kujawsko-pomorskim na terenie powiatu świeckiego. Utworzony w 1923 roku przez spiętrzenie wód rzeki Wdy w okolicy wsi Gródek (gmina Drzycim).