Powiat rypiński - Jeziora

Jezioro Długie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Rypin, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego. Jezioro polodowcowe, rynnowe z urozmaiconą linią brzegową.
Jezioro Likieckie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Skępe, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego.
Jezioro Brzuskie (Jezioro Brzuze) - położone w powiecie rypińskim, gmina Brzuze w miejscowości Brzuze, w dorzeczu rzeki Drwęcy w zlewni strugi Ruziec. Jezioro o kształcie zbliżonym do owalu, stoki misy jeziorowej bardzo łagodne, otoczone użytkami rolnymi. Dane morfometryczne jeziora:
Jezioro Trąbińskie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Brzuze, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego. Jezioro polodowcowe, rynnowe z urozmaiconą linią brzegową.
Czarownica - jezioro położone w powiecie rypińskim, gmina Brzuze. Jest jeziorem polodowcowym, rynnowym o typowym dla tych jezior podłużnym kształcie i stromych brzegach.
Jezioro Żalskie (Wielgie, Duże) - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Brzuze, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego. Jezioro polodowcowe, rynnowe z urozmaiconą linią brzegową. Zajmuje powierzchnię 162,5 ha. Maksymalna głębokość wynosi 17,0 m, średnia 7,5 m.
Ugoszcz – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Brzuze, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego.
Jezioro Skrwilno - położone jest w miejscowości Skrwilno w powiecie rypińskim w dorzeczu rzeki Skrwy. Zajmuje powierzchnię 74,0 ha. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 1,8 m, średnia - 1,0 m. Objętość jeziora to 602 tys. m3 wody. Linia brzegowa misy zbiornika wynosi 4,235 m.