Śląskie - Jeziora

Jezioro Chechło - Nakło powstało na dawnym wyrobisku piasku. Dzisiaj jego powierzchnia wynosi 90 ha, średnia głębokość wynosi 6 m, a czystość wód zalicza się do I klasy. Dno jest piaszczyste. Wokół zbiornika rozpościerają się lasy. A linia brzegowa to przeważnie piaski i trawniki.
Jezioro Czerniańskie (Zbiornik Czerniański) – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne (województwo śląskie) poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku.
Jezioro Świerklaniec (lok. Wał, Dioblina), znane także jako zbiornik Kozłowa Góra, to największy sztuczny zbiornik wody pitnej w okolicy Piekar Śląskich.
Bolina − zbiornik wodny oraz ośrodek wypoczynkowy znajdujący się w Katowicach, przy ulicy Leśnego Potoku, pomiędzy dzielnicami Janów i Giszowiec. Przy ośrodku płynie Potok Bolina, który zasila zbiornik wodny.
Jezioro Paprocańskie (nazywane także Jeziorem Paprocany) – zbiornik wodny położony w południowo-zachodniej części Tychów. Jest zbiornikiem sztucznym powstałym dla potrzeb Huty Paprockiej w 1796 roku.
Zalew Pająk – zbiornik retencyjny w Konopiskach, przysiółku Pająk w powiecie czestochowskim, województwie śląskim. Powstał przez spiętrzenie rzeki Konopki. Wykorzystywany jest dla celów rekreacyjnych, odbywa się nad nim Puchar Polski w triathlonie.
Zalew w Blachowni – zbiornik retencyjny na rzece Stradomce. Zbiornik znajduje się w Blachowni, w powiecie częstochowskim, w województwie śląskim. Ma powierzchnię 56 ha.
Zalew Ostrowy – zbiornik retencyjny na rzece Białej Okszy znajdujący się pomiędzy wsiami Ostrowy nad Okszą i Borowa, w gminie Miedźno, powiecie kłobuckim. Zbiornik ma powierzchnię 39 ha.
Zalew Zakrzew – zbiornik retencyjny na rzece Białej Okszy znajdujący się w Kłobucku, w dzielnicy Zakrzew.
Jezioro Żywieckie (Żywiecki Zbiornik Wodny, Zbiornik Wodny Tresna) - zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Utworzenie w 1966 r. zbiornika zaporowego spowodowało zalanie wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca.
Zbiornik Przeczyce – utworzony w 1963 r. zbiornik zaporowy na Czarnej Przemszy w miejscu jej przełomu przez Próg Środkowotriasowy w okolicach Przeczyc (województwo śląskie, powiat będziński, gmina Mierzęcice).
Jezioro Porajskie (Zbiornik Poraj) – zbiornik zaporowy na rzece Warta utworzony w 1978 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Poraju. Zbiornik ma powierzchnię maksymalną 5,5 km², pojemność maksymalną ok. 25 mln m3, długość 4,9 km, szerokość maksymalną 1,4 km i linię brzegową o długości ok.
Jezioro Międzybrodzkie (Międzybrodzki Zbiornik Wodny) - zbiornik zaporowy na rzece Sole, w województwie śląskim. Powstał w 1937 roku, po wybudowaniu Zapory Porąbka.
Jezioro Czanieckie (tzw. Zbiornik Czaniecki) - zbiornik retencyjny wody pitnej na Sole o powierzchni 45 ha, powstały w wyniku budowy zapory w Czańcu. Całkowita pojemność wynosi 1,3 mln m³, a maksymalna głębokość 6.5 m. Stanowi rezerwuar wody pitnej m.in.
Dzierżno Duże – zbiornik poeksploatacyjny utworzony w 1964 w środkowej części doliny Kłodnicy przez zalanie dwóch wyrobisk popiaskowych o podobnej głębokości maksymalnej (do 20 metrów) oddzielonych rozmytą obecnie groblą.
Jezioro Rybnickie (Zbiornik Rybnicki, Zalew Rybnicki) – zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzecznych Rudy zaporą w Rybniku Stodołach.
Dzierżno Małe – zbiornik poeksploatacyjny utworzony w 1938 roku przez zalanie wyrobiska popiaskowego w ujściowym odcinku Dramy do Kanału Gliwickiego (środkowa część doliny Kłodnicy w okolicach pyskowickiej dzielnicy Dzierżno).
Jezioro Goczałkowickie (Zbiornik Goczałkowicki) – zbiornik zaporowy na Wiśle utworzony w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim. Powierzchnia maksymalna zbiornika wynosi 3200 ha, a pojemność całkowita około 168 mln m³.
Zbiornik Łąka (tzw. Jezioro Łąka) - sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Pszczynka w 1987 na północ od Zbiornika Goczałkowickiego w gminie Pszczyna (województwo śląskie). Tereny rekreacyjne.