Jezioro Rybnickie

0

Jezioro Rybnickie (Zbiornik Rybnicki, Zalew Rybnicki) – zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzecznych Rudy zaporą w Rybniku Stodołach.

Zbiornik o powierzchni 450 ha i objętości 22 mln m³ wody został utworzony na terenie dzielnic Rybnika – Rybnickiej Kuźni, Orzepowic, Chwałęcic i Stodół, dla potrzeb Elektrowni Rybnik.

Nad zbiornikiem znajduje się kilka klubów żeglarskich (KŻ Koga – Kotwica, KŻ im. kpt. Bogumiła Pierożka), stanica harcerska, ośrodki rekreacyjne, kawiarnie oraz Ośrodek Jeździecki Indeks, w którym mieści się również Towarzystwo Sportowe Kuźnia. Sezon żeglarski na Zalewie Rybnickim jest najdłuższy w Polsce, trwa od kwietnia do października. Temperatura wody w zbiorniku nie spada w tym czasie poniżej 15 stopni Celsjusza.

Sztucznie zarybiany zbiornik jest miejscem występowania wielu gatunków ryb (liczne konkursy wędkarskie). Jest to jedno z najlepszych w Polsce stanowisk połowu dużych ryb. Pobito tu kilka rekordów Polski: suma (2007 - 89,3 kg, 2009 - 102 kg i 2012 - 105 kg) i karpia (2007 - 30,2 kg). W 2010 roku Zbigniew Merkel złowił tutaj piranię.

Jezioro Rybnickie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.