Polska - Jeziora

Strony

Jezioro Chechło - Nakło powstało na dawnym wyrobisku piasku. Dzisiaj jego powierzchnia wynosi 90 ha, średnia głębokość wynosi 6 m, a czystość wód zalicza się do I klasy. Dno jest piaszczyste. Wokół zbiornika rozpościerają się lasy. A linia brzegowa to przeważnie piaski i trawniki.
Jezioro Nyskie (Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa) – zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971 r. Jezioro jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta powiatowego Nysa, przy międzynarodowej trasie Częstochowa – Kłodzko (droga krajowa nr 46).
Jezioro Czerniańskie (Zbiornik Czerniański) – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne (województwo śląskie) poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku.
Jezioro Turawskie – zbiornik retencyjny na Małej Panwi o powierzchni 24 km², wysokości zapory 13 m, głębokości do 13 m i pojemności maksymalnej ok. 108 mln m³.
Jezioro Świerklaniec (lok. Wał, Dioblina), znane także jako zbiornik Kozłowa Góra, to największy sztuczny zbiornik wody pitnej w okolicy Piekar Śląskich.
Jezioro Chechelskie (także Zalew Chechło) – sztuczny zbiornik zaporowy w południowej Polsce, położone w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w Trzebini i Pile Kościeleckiej.
Jezioro Kamienieckie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, w gminie Topólka, leżące na terenie Pojezierza Kujawskiego.
Osadnik Gajówka (lokalnie: Lazurowe Jezioro) - sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na terenie gminy Przykona, w pobliżu Lasek i Psar oraz drogi krajowej nr 72. Ma powierzchnię 100 ha.
Zalew Paczkowski (Jezioro Paczkowskie) – zbiornik retencyjny powstały w wyniku zalania spiętrzonymi wodami Nysy Kłodzkiej stawów będących wyrobiskami żwirowni, złożony z dwóch zbiorników, Kozielno i Topola, zlokalizowany jest na granicy województwa dolnośląskiego i województwa opolskiego.
Jezioro Zmarłe Duże (kasz. Jezoro Zmôrłé) – jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego i gminy Brusy. Linia brzegowa jeziora jest prawie całkowicie porośnięta lasem sosnowym.
Jezioro Dłużek – jedno z jezior Pojezierza Olsztyńskiego. Ma piaszczyste dno. Jest jednym z jezior o najlepszych w Polsce walorach do nurkowania (pierwsza klasa czystości – przejrzystość do 5 m).
Jezioro Głębokie (kasz. Jezoro Głãbòczé) - jezioro w woj. pomorskim, w pow. gdańskim, w gminie Przywidz, leżące na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Jest to przepływowe jezioro wytopiskowe.
Jezioro Linie – jezioro w Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Prawie całkowicie jest otoczone lasem..
Radyszyn – wytopiskowe jezioro lobeliowe we wsi Józefowo w środkowej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Włocławek. Na północnym zachodzie jezioro łączy się wąskim ciekiem z Jeziorem Łąkie, zaś na zachodzie z Jeziorem Wikaryjskim.
Lubotyń - jezioro w woj. wielkopolskim, w pow. kolskim, w gminie Babiak, leżące na terenie Pojezierza Kujawskiego
Zbiornik Przykona - sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na terenie gminy Przykona, w pobliżu Słomowa Kościelnego, przy drodze powiatowej nr 4506.
Ząbrsko (kasz. Jezoro Zãbrsczé) - przepływowe jezioro wytopiskowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz na obszarze Pojezierza Kaszubskiego
Jezioro Mytycze – jezioro położone na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, położone w woj. lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie wiejskiej Ostrów Lubelski, niedaleko wsi Rozkopaczew.
Żółkin – jezioro w Wysoczyźnie Bełchatowskiej, położone w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Bełchatów 2 km od wsi Zawadów. Otoczone jest drzewostanem sosnowym. Obok jeziora Żółkin przebiega XII trasa rowerowa Bełchatowskiego Stowarzyszenia Załogi Rowerowej "Zgrzyt".

Strony