Zachodniopomorskie - Jeziora

Strony

Niewlino (Nobliny) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Drawskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. Przy północnym brzegu jeziora znajduje się miejscowość Nobliny (chociaż już w granicach innej gminy), a od południa jest połączone z jeziorem Kortkowo.
Czerńsko (także Niewiadowo, Jezioro Niewiadowskie) – jezioro polodowcowe na Równinie Goleniowskiej, położone w woj.
Pławno Wielkie (Pławne Duże) – jezioro na Pojezierzu Choszczeńskim, położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik o powierzchni 25,91 ha. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 5,4 m. Pławno Wielkie znajduje się ok.
Nakielno - jezioro w woj. zachodniopomorskim, w pow. wałeckim, w gminie Wałcz, leżące na terenie Pojezierza Wałeckiego. Jezioro położone jest ok. 3 km na południe od wsi Strączno.
Studnica – jezioro na Równinie Gryfickiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, gminie Rymań. Powierzchnia lustra wody jeziora wynosi 33,1 ha.
Gościno – jezioro na Równinie Gryfickiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, gminie Gościno. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi od 13,5 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 19,8 m n.p.m.. Od północnego brzegu z jeziora wypływa struga Ołużna.
Jezioro Szmaragdowe – (do 1945 niem.: Herta See, Kreide See) – sztuczne jezioro położone na osiedlu Szczecina – Zdrojach, na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa.
Rudno (także Grażyna) – jezioro na Równinie Drawskiej, w woj. zachodniopomorskim, w gminie Drawno. Jezioro znajduje się w całości w granicach administracyjnych miasta Drawno.
Tuczno (potocznie Jezioro Dobre) – jezioro na Pojezierzu Ińskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Dobra. Powierzchnia jeziora wynosi 13,60 ha. Jezioro zostało włączone w granice administracyjne miasta Dobra, w jego południowo-zachodniej części.
Jezioro Głębokie - jezioro w woj. zachodniopomorskim, w pow. wałeckim, w gminie Wałcz, położone we wsi Dobino. Jezioro leży na terenie Pojezierza Wałeckiego. Na zachód od jeziora przebiega linia kolejowa nr 403 łącząca Piłę i Wałcz.
Dąbie (do 1945 niem. Dammscher See) – jezioro deltowe w Dolinie Dolnej Odry, w województwie zachodniopomorskim, w całości granicach Szczecina, osiedla Dąbie. Powierzchnia lustra wody obejmuje 54,08 km², co stanowi 4. miejsce w Polsce i 1. w województwie.
Resko Górne – jezioro na Pojezierzu Drawskim, położone w gminie Połczyn-Zdrój, w powiecie świdwińskim, w woj. zachodniopomorskim.
Kopanik - jezioro w woj. zachodniopomorskim, w pow. wałeckim, w gminie Wałcz, leżące na terenie Pojezierza Wałeckiego.
Rybokarty – jezioro na Równinie Gryfickiej, położone w gminie Gryfice, w powiecie gryfickim, w woj. zachodniopomorskim. Na wschód od jeziora leży wieś Rybokarty. Jego powierzchnia wynosi 11,0 ha , wysokość lustra wody to 22,0 m n.p.m. .
Lubiatowo Północne – jezioro polodowcowe o powierzchni 176,0 ha na Równinie Białogardzkiej w województwie zachodniopomorskim.
Jezioro Samotne - słodkowodne, antropogeniczne jezioro położone na Międzyodrzu, naprzeciw wsi Siadło Dolne, w pobliżu autostrady A6, na terenie powiatu gryfińskiego.
Brzeźno – jezioro położone na terenie gminy Węgorzyno, powiat łobeski, województwo zachodniopomorskie. Jezioro słodkowodne, wchodzące w skład jezior Pojezierza Drawskiego. Ma ono powierzchnię 98,6 ha.
Jezioro Kołackie – jezioro na Wysoczyźnie Łobeskiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie świdwińskim, w gminie Połczyn-Zdrój. Powierzchnia jeziora wynosi od 37,56 ha do 38,0 ha.
Resko Przymorskie (niem. Kamper See) – jezioro przybrzeżne Bałtyku na Wybrzeżu Trzebiatowskim, położone w woj. zachodniopomorskim, na terenie gminy Trzebiatów i gminy Kołobrzeg. Powierzchnia zwierciadła wody jest zmienna i według różnych źródeł wynosi od 553,9 ha do nawet 668,6 ha.
Bystrzyno Wielkie – jezioro na Wysoczyźnie Łobeskiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie świdwińskim, w gminie Świdwin. Powierzchnia jeziora wynosi 54,4 ha. Maksymalna głębokość Bystrzyna Wielkiego wynosi 7,2 m, a średnia głębokość 2,8 m. Objętość wody w zbiorniku obejmuje 1530,0 tys.

Strony