Dolnośląskie - Jeziora

Strony

Jezioro Dobromierskie (Jezioro Dobromierz, Zbiornik Dobromierz) – sztuczne jezioro zaporowe utworzone na rzece Strzegomce, położone na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego w woj. dolnośląskim. Od północy sąsiaduje ze wsią Dobromierz.
Jezioro Kunickie to największe jezioro Pojezierza Legnickiego w gminie Kunice w powiecie legnickim (województwo dolnośląskie). Do lat sześćdziesiątych istniał na jeziorze rezerwat mewy śmieszki na tzw. Wyspie Mew - pożar trzcinowiska spowodował zniszczenie stanowisk lęgowych i likwidację rezerwatu.
Zalew Słup (Zbiornik Wodny Słup, tzw. Jezioro Słup) - zbiornik retencyjny na Nysie Szalonej położony na Przedgórzu Sudeckim w województwie dolnośląskim, powiecie jaworskim, gminie Męcinka, 1 km na północny zachód od granic administracyjnych miasta Jawora.
Zbiornik Sosnówka – sztuczny zalew, zbiornik wody pitnej w południowej części Kotliny Jeleniogórskiej, oddany do eksploatacji w 2001 r. Długość zapory głównej wynosi 1.5 km, a zapory bocznej około 300 m.
Zalew w Starej Morawie – sztuczny zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 ha w pobliżu wsi Stara Morawa, ok. 1,3 km od Stronia Śląskiego w województwie dolnoślaskim. Wybudowany został z funduszy europejskich. Oddany został oficjalnie do użytku 7 lipca 2007 r.
Jezioro Lubachowskie (Jezioro Bystrzyckie) – jezioro zaporowe malowniczo położone w dolinie przełomu Bystrzycy w województwie dolnośląskim (powiat wałbrzyski, gmina Walim) o powierzchni 0,5 km² i pojemności około 8 mln m³, powstałe na początku XX wieku po zbudowaniu powyżej Lubachowa na rzece Bystrzy
Jezioro Mietkowskie (Zalew Mietkowski, czasem nazywane też Jeziorem Domanickim) – największe w województwie dolnośląskim jezioro zaporowe utworzone przez wybudowanie zapory na rzece Bystrzycy w Mietkowie, około 25 km na południowy zachód od granic Wrocławia.
Bajkał – niewielkie jezioro o powierzchni około 60 hektarów i głębokości do ok. 3–5 metrów, położone w gminie Czernica kilka kilometrów na wschód od granic Wrocławia. Ze względu na antropogeniczne pochodzenie jezioro Bajkał nieformalnie nazywane jest Zalewem Bajkał.
Zbiornik Przeworno – sztuczny zalew na Krynce (Hm 15+350) w pobliżu miejscowości Przeworno oddany do eksploatacji w 9 sierpnia 2006 r. Długość zapory ziemnej wynosi 510 m. Zapora została zabezpieczona 30cm materacem gabionowym. Blok zrzutowy został wyposażony w przelew o długości 45 m.
Jezioro Zielone (potocznie Daisy) – jezioro położone na stokach Witosza (483 m n.p.m.), na Pogórzu Wałbrzyskim, zalane wyrobisko wapienne. Główna atrakcja turystyczna rezerwatu Jeziorko Daisy. Powierzchnia – 0,66 ha. Głębokość – 23 m.
Jezioro Złotnickie (niem. Talsperre Goldentraum) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną.
Tatarak – czwarte co do wielkości jezioro Pojezierza Legnickiego. Zajmuje powierzchnię ok. 20 ha. Położone jest w okolicy wsi Jakuszów i Jezierzany w gminie Miłkowice. Tatarak leży około 2 km na północny zachód od granic administracyjnych Legnicy i około 3 km na południowy wschód od Miłkowic.
Śnieżne Stawki – zespół ośmiu bezodpływowych jeziorek, z tego sześciu okresowych, na dnie kotła polodowcowego Śnieżnych Kotłów, w zachodniej części pasma Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (Sudety Zachodnie).
Jezioro Dziewicze - małe (800 x 60 m) jezioro w starorzeczu Oławy, położone przy żółtym szlaku pieszym z Siechnic do Kotowic, w pobliżu linii kolejowej Wrocław - Jelcz-Laskowice. Po drugiej stronie linii kolejowej położone jest Jezioro Panieńskie.
Jezioro Leśniańskie (Leśniański Zbiornik Wodny) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną.
Jezioro Wrzeszczyńskie (Wrzeszczyński Zbiornik Wodny) - jezioro zaporowe na rzece Bóbr w województwie dolnośląskim, powiecie jeleniogórskim, gminie Jeżów Sudecki o pow. 11 ha, dł. około 3 km i szerokość dochodzącej do 200 m, powstałe w latach 1926-27.
Zbiornik Mściwojów - sztuczny zalew powstały wskutek przedzielenia koryta rzeki Wierzbiak zaporą ziemną o wysokości około 7,6 m i długości 300 m. Znajduje się w pobliżu wsi Mściwojów.
Jezioro Koskowickie - drugie co do wielkości jezioro Pojezierza Legnickiego, o powierzchni 55 ha i maksymalnej głębokości ok. 3 m. Zbiornik znajduje się pod opieką Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Legnica.
Jezioro Pilchowickie (Pilchowicki Zbiornik Wodny) (niem. Bobertalsperre) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na Dolnym Śląsku o długości 7 km, powierzchni 240 ha i pojemności 50 mln m³. Powstało przez przegrodzenie w latach 1902-1912 rzeki Bóbr zaporą o wysokości 62 m i długości 290 m w koronie.
Zalew Czerwona Woda – zbiornik wodny położony w województwie dolnośląskim w powiecie zgorzeleckim na rzece Czerwona Woda.

Strony