Powiat grudziądzki - Jeziora

Jezioro Łasińskie (tzw. Jezioro Zamkowe) (niem. Lessensee lub Schlose See) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Iławskim w gminie Łasin, w powiecie grudziądzkim, w woj. kujawsko-pomorskim. Jezioro jest połączone z tzw. "Jeziorem Małym". Na jeziorze znajdują się trzy wyspy.
Mełno – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Gruta, leżące na terenie Pojezierza Chełmińskiego.
Nogat – jezioro rynnowe na Pojezierzu Iławskim w gminie Łasin, w powiecie grudziądzkim, w woj. kujawsko-pomorskim w sąsiedztwie Jeziora Kuchnia i ciągu rzeki Gardęga. Ogólna powierzchnia: 117,7 ha, maksymalna głębokość: 23 m. Jezioro posiada I klasę czystości wód.
Jezioro Święte – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Łasin, leżące na terenie Pojezierza Iławskiego.
Kuchnia – jezioro na Pojezierzu Iławskim w gminie Rogóźno i gminie Łasin, w powiecie grudziądzkim, w woj. kujawsko-pomorskim w ciągu rzeki Gardei, na północny zachód od Jeziora Nogat. Ogólna powierzchnia: 56,9 ha, maksymalna głębokość: 5,1 m. Jezioro posiada III klasę czystości wód .
Tarpno, niekiedy nazywane Wielkim Tarpnem, Tarpiną lub Jeziorem Tarpieńskim. - jezioro w Polsce położone w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim. Jest jeziorem przepływowym, rynnowym. W 1976 roku jezioro Tarpno znalazło się w granicach miasta.