Powiat mogileński - Jeziora

Jezioro Ostrowskie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Strzelno i gminie Jeziora Wielkie, położone na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej (inaczej Pojezierze Gnieźnieńskie) Jest to jezioro polodowcowe typu rynnowego.
Jezioro Palędzie, Jezioro Palędzkie – jezioro rynnowe na Pojezierzu Gnieźnieńskim w województwem kujawsko-pomorskim, powiecie mogileńskim gminie Mogilno. Jezioro ma urozmaiconą lecz bezleśną linię brzegową. Ogólna powierzchnia jeziora: 36 ha.
Jezioro Parlińskie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Głęboczek Wielki - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Rogowo, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Wschodni brzeg jeziora stanowi granicę gminy Rogowo z gminą Mogilno. Jezioro otoczone jest całkowicie lasem sosnowym.
Jezioro Wienieckie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Mogilno, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Jezioro Mogileńskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Mogilno i w części północnej leżące na terenie miasta Mogilno, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Jezioro Wiecanowskie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Mogilno, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jezioro posiada urozmaiconą, lecz bezleśną linię brzegową. Nad wschodnim brzegiem znajduje się sezonowe kąpielisko i ośrodek turystyczny.
Jezioro Chwałowskie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w pow. mogileńskim, w gminie Mogilno, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Jezioro Mokre - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w pow. mogileńskim, w gminie Dąbrowa, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Otoczone obszarami rolniczymi. Pobliskie miejscowości to: Mokre, Nowa Wieś Pałucka, Obudno i Dąbrowa.