Powiat oleśnicki - Atrakcje

Strony

Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy – renesansowa budowla w Oleśnicy, wzniesiona w miejscu gotyckiej warowni z XIII wieku. Siedziba książąt oleśnickich do XIX wieku.
Bazylika św. Jana Apostoła w Oleśnicy - kościół parafialny zwany Zamkowym istniał prawdopodobnie już w XII wieku, wymieniony w dokumentach biskupstwa wrocławskiego z roku 1189. Inne źródła mówią o proboszczu tutejszej parafii Tomaszu z roku 1230, który był kanonikiem kapituły wrocławskiej.
Ratusz w Oleśnicy - pierwszy ratusz wybudowano prawdopodobnie w roku 1410, ceglany, dwuskrzydłowy, jednopiętrowy z wieżą. Wielokrotnie niszczony i przebudowywany. w roku 1826 podczas odbudowy uzyskał klasycystyczny wygląd, a w roku 1892 połączono go z sąsiednim budynkiem.
Bazylika MB Wspomożenia Wiernych w Twardogórze – kościół parafialny rzymskokatolicki w Twardogórze. Budowę obecnej, neogotyckiej świątyni rozpoczęli w 1874 wrocławski architekt Karol Jan Lüdecke wraz z budowniczym Hermanem Gidsnerem i kamieniarzami: Seidelem z Oleśnicy i Piskerem z Namysłowa.
Pałac w Dobrzeniu – wybudowany w 1891 r. w Dobrzeniu. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze park i oranżeria.
Zamek w Bierutowie – wybudowany w XIV w. w Bierutowie.
Pałac w Ostrowinie – wybudowany w 1902 r. w Ostrowinie.
Ratusz w Twardogórze - budynek znajdujący się przy ulicy Ratuszowa 14, na płycie Rynku, w centralnej części miasta.
Pałac w Brzezince – wybudowany w 1725 r. w Brzezince.
Pałac w Twardogórze – wybudowany w XVIII w. w Twardogórze.
Kościół świętej Jadwigi – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Oleśnica zachód archidiecezji wrocławskiej.
Parafia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Dobrej – znajduje się w dekanacie Oleśnica zachód w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w 1958 roku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Dariusz Filozof RM.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Poniatowicach – znajduje się w dekanacie Oleśnica - wschód w archidiecezji wrocławskiej.
Oleśnica, Łużycka 20
Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Oleśnicy – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Pałac w Posadowicach – wybudowany w drugiej połowie XVI w. w Posadowicach.

Strony