Powiat mogileński - Atrakcje

Strony

Strzelno, Plac Kościelny 1
Rotunda św. Prokopa w Strzelnie – największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Zapis w kronikach Jana Długosza podaje datę 16 marca 1133 jako dzień jej konsekracji.
Klasztor benedyktynów w Mogilnie – kompleks klasztorny powstały w XI wieku, położony nad Jeziorem Mogileńskim. Został ufundowany najprawdopodobniej przez Kazimierza Odnowiciela. Obecnie pełni funkcję kościoła parafii św. Jana Apostoła.
Mogilno, Benedyktyńska 24
Parafia św. Jana Apostoła w Mogilnie jest jedną z 12 parafii leżącej w graniach dekanatu mogileńskiego. Parafia ma wspólny cmentarz wraz z parafią św. Jakuba Większego.
Parafia Nawiedzenia NMP w Markowicach – parafia w dekanacie inowrocławskim I.
Jezioro Ostrowskie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Strzelno i gminie Jeziora Wielkie, położone na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej (inaczej Pojezierze Gnieźnieńskie) Jest to jezioro polodowcowe typu rynnowego.
Strzelno, Plac Świętego Wojciecha 1
Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny w Strzelnie – trójnawowa bazylika z transeptem i zamkniętym apsydą prezbiterium. Budowę kościoła z granitowych kostek rozpoczęto w XII wieku i ukończono dopiero w połowie XIII wieku. W 1216 miała miejsce jego uroczysta konsekracja.
Jezioro Palędzie, Jezioro Palędzkie – jezioro rynnowe na Pojezierzu Gnieźnieńskim w województwem kujawsko-pomorskim, powiecie mogileńskim gminie Mogilno. Jezioro ma urozmaiconą lecz bezleśną linię brzegową. Ogólna powierzchnia jeziora: 36 ha.
Jezioro Parlińskie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Parafia św. Rocha w Rzadkwinie – jedna z 10 parafii w dekanacie strzelińskim.
Głęboczek Wielki - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Rogowo, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Wschodni brzeg jeziora stanowi granicę gminy Rogowo z gminą Mogilno. Jezioro otoczone jest całkowicie lasem sosnowym.
Parafia pw. NMP Królowej Polski w Dąbrowie – jest jedną z 12 parafii należących do dekanatu mogileńskiego.
Parafia pw. św. Anny w Kościeszkach – parafia rzymskokatolicka w Kościeszkach, należąca do dekanatu kruszwickiego w Archidiecezji gnieźnieńskiej.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Wójcinie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie strzelińskim archidiecezji gnieźnieńskiej.
Kościoł Świętej Marii Magdaleny w Kwieciszewie - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Kwieciszewo, w województwie kujawsko-pomorskim.
Kościół farny św. Jakuba w Mogilnie – kościół zbudowany w stylu gotyckim. Usytuowany na skarpie nad Jeziorem Mogileńskim, w Mogilnie.
Parafia św. Marcina w Palędziu Kościelnym jest jedną z 12 parafii leżącej w graniach dekanatu mogileńskiego. Przy kościele znajduje się parafialny cmentarz.
Kościół św. Mateusza w Gębicach – późnogotycka świątynia z początku XVI w. fundacji Sulimów z Oporowa, ówczesnych dzierżawców miasta; konsekrowana w 1516.

Strony