Powiat lęborski - Przyroda

Strony

Łebsko (kasz. Łebskò, niem. Lebasee) – jezioro przybrzeżne w województwie pomorskim (na terenie gmin Wicko oraz Smołdzino) na Wybrzeżu Słowińskim, trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce.
Jezioro Lubowidzkie Małe lub Jezioro Małe Lubowidzkie – na obszarze Pradoliny Redy-Łeby w powiecie lęborskim województwa pomorskiego. Charakteryzuje się silnym "zabagnieniem" - zarastaniem. Wody Jeziora Lubowidzkiego Małego poprzez 500 m kanał zasilają wody Jeziora Lubowidzkiego.
Sarbsko (kasz. Jezoro Sôrbskò, niem. Sarbsker See) – jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim we wschodniej części otuliny Słowińskiego Parku Narodowego. Największa długość jeziora to 6,6 km i szerokość 1,2 km. Główne miejscowości: Nowęcin i Przybrzeże.
Rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska – krajobrazowy rezerwat przyrody na pograniczu pobrzeży Słowińskiego i Kaszubskiego (utworzony w 1976 r., o powierzchni 546,63 ha) na obszarze mierzei oddzielającej jezioro Sarbsko od Bałtyku.
Maszewskie Góry – zespół wzniesień z najwyższym o wysokości 159,64 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Cewice.
Łączka (pot. t. Łącka Góra) – wzniesienie wydmowe o wysokości 30 m n.p.m. na Wybrzeżu Słowińskim, położone w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Smołdzino. Łączka znajduje się w Słowińskim Parku Narodowym.
Żelazińska Góra – wzniesienie o wysokości 187,27 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Cewice.
Niebędzińska Góra – wzniesienie o wysokości 114,6 m n.p.m. na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Nowa Wieś Lęborska. Na południe od Niebędzińskiej Góry leży wieś Kanin, a ok. 2,5 km na zachód od wzniesienia leży wieś Niebędzino.
Wiesioła – wzniesienie o wysokości 110,8 m n.p.m. na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Wicko. Nazwę Wiesioła wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Wissel Berg.
Wzgórze Czartoryja – wzniesienie o wysokości 51,3 m n.p.m. znajduje się na Wysoczyźnie Żarnowieckiej i położone jest woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze miasta Lębork.
Kaplicznik – wzniesienie o wysokości 77 m n.p.m. na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Nowa Wieś Lęborska. Nazwę Kaplicznik wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Kaplien Berge.
Stromica – wzniesienie o wysokości 105,7 m n.p.m. na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Wicko. Nazwę Stromica wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Scharfer Berg.
Zbójecka Góra – wzniesienie o wysokości 81,6 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim i położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Nowa Wieś Lęborska. Ok. 3,5 km na północny wschód leży miasto Lębork.
Grodnik – wzniesienie o wysokości 57,7 m n.p.m., znajdujące się na Wysoczyźnie Żarnowieckiej. Położone jest w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Nowa Wieś Lęborska. Ok. 400 m na północny zachód leży centrum wsi Nowa Wieś Lęborska.
Nowowiejskie Góry – zespół wzniesień z najwyższym o wysokości 113,6 m n.p.m., znajdujący się na Wysoczyźnie Żarnowieckiej - Kępie Redkowickiej, położony w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Nowa Wieś Lęborska. Ok. 1 km na południowy wschód leży Nowa Wieś Lęborska.
Kotłowe Góry – zespół wzniesień z najwyższym o wysokości 189,5 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Cewice.
Dębogóra – wzniesienie o wysokości 92,2 m n.p.m., znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim i położone jest w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze administracyjnym miasta Lęborka. Ok. 1,5 km na północ od wzniesienia znajduje się centrum miasta.
Kobyla Góra – wzniesienie o wysokości 120,9 m n.p.m. na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Wicko. Kobyla Góra znajduje się pomiędzy wsiami Roszczyce i Strzeszewo.

Strony