Gdańsk - Przyroda

I Dwór (niem. I Hof) – zabytkowa posiadłość przy ulicy Polanki 125, w dzisiejszej dzielnicy Gdańska, Oliwie.
Głowica, zwana również Wzgórzem Trzech Panów (niem. Dreiherrenspitze) – najwyższe wzniesienie (122 m n.p.m.) na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Oliwskich, w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Prowadzi tędy Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny.
Gdańsk, Nowiny 2
Park Oruński – zabytkowy, trzeci co do wielkości park miejski w Gdańsku (po Parku im. Ronalda Reagana i Parku im. Jana Pawła II), największy z historycznych parków. Położony jest nad Potokiem Oruńskim, na osiedlu administracyjnym Orunia-Św. Wojciech-Lipce.
Plac im. Dariusza Kobzdeja (niem. Erdbeermarkt) – plac w Gdańsku, dawniej noszący nazwę Targ Truskawkowy.
Wzgórze Świętego Wojciecha – wzniesienie o wysokości 64,7 m n.p.m. położone w woj. pomorskim na obszarze miasta Gdańska w jednostce administracyjnej Orunia-Św. Wojciech-Lipce.
Park Schopenhauera – park znajdujący się w Gdańsku, w dzielnicy Orunia. Znanym zabytkiem parku jest topola, która metr nad powierzchnią ziemi mierzy w obwodzie 410 cm.
Pusty Staw (niem. Gross Heid-See) − jezioro w Polsce położone w województwie pomorskim, w Gdańsku, w dzielnicy Stogi na Wyspie Portowej między ulicami Nowotną a Wilhelma Stryjewskiego.
Ogród botaniczny w Oliwie – założenie o charakterze edukacyjno-poznawczym, stanowiące część gdańskiego Parku Oliwskiego w Oliwie.
Góra Dantyszka (niem. Winterberg) – leśne wzniesienie morenowe (98 m n.p.m.) na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Oliwskich, w gdańskiej dzielnicy Oliwa.
Wiecha – wzniesienie o wysokości 112 m n.p.m. położone w woj. pomorskim na obszarze miasta Gdańska, w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Gdańsk, Karwieńska 3
Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża – ogród zoologiczny zlokalizowany w Oliwie, dzielnicy Gdańska. Zajmuje powierzchnię 136 hektarów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co czyni z niego największą pod względem powierzchni placówkę tego typu w Polsce.
Cieniawa – wzniesienie o wysokości 110,6 m n.p.m. położone w woj. pomorskim na obszarze miasta Gdańska, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Nazwę Cieniawa wprowadzono w 1949 roku, zastępując poprzednią urzędową nazwę byłego Wolnego Miasta Gdańska Wald Berg.
Gdańsk, Świętojańska 44
Brama Świętojańska – zabytkowa, jedna z bram wodnych w Gdańsku. Znajduje się u wylotu ul. Świętojańskiej, na Rybackim Pobrzeżu.
Trójmiejski Park Krajobrazowy (kaszb. Trzëmiejsczi Park Krajòbrazny) – park krajobrazowy o powierzchni 19 930 ha położony w woj. pomorskim.
Gdańsk, Opata Jacka Rybińskiego 12C
Palmiarnia w Parku Oliwskim – zabytkowa palmiarnia w gdańskim parku Oliwskim. Jest udostępniania dla zwiedzających za darmo od maja do października w godzinach 9-17.
Rezerwat przyrody Ptasi Raj – ptasi rezerwat przyrody na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej (utworzony w 1959 r., o powierzchni 198 ha), przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej.
Gdańsk, Myśliwska 40
Gdańsk, Wajdeloty 13
Park Kuźniczki (niem. Kleinhammer Park) – zabytkowy niewielki park w Gdańsku, na obszarze dzielnicy Wrzeszcz. Położony jest na osiedlu Kuźniczki, nad strugą Strzyża. Powierzchnia parku wynosi 0,6 ha.