Powiat chojnicki - Przyroda

Strony

Park Narodowy „Bory Tucholskie” – utworzony w 1996 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Park znajduje się na terenie województwa pomorskiego, w powiecie Chojnickim, w granicach gmin Chojnice i Brusy. Siedzibą jest miejscowość Charzykowy, położona 3 km od Chojnic.
Jezioro Zmarłe Duże (kasz. Jezoro Zmôrłé) – jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego i gminy Brusy. Linia brzegowa jeziora jest prawie całkowicie porośnięta lasem sosnowym.
Gardliczno Duże – jezioro wytopiskowe w Polsce położone na Równinie Charzykowskiej w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice, w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Powierzchnia jeziora: 33,36 ha. Wysokość 124 m n.p.m.
Milachowo (Miłachowo) (kasz. Miłachòwsczé Jezoro) – przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego i gminy Brusy (powiat chojnicki, województwo pomorskie) o powierzchni 64,7 ha.
Jezioro Głuche Małe – przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego i gminy Brusy.
Kosobudno – przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, w powiecie chojnickim województwa pomorskiego na wysokości 119 m n.p.m.. Akwen jeziora jest połączony rynną Brdy z jeziorem Dybrzyk i poprzez wąską strugę z jeziorem Trzemeszno.
Jezioro Karsińskie (kasz. Jezoro Kôrsyńsczé) – przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej (objęte Zaborskim Parkiem Krajobrazowym) o powierzchni 679 ha i maksymalnej głębokości dochodzącej do 27,1 m.
Jezioro Charzykowskie, kasz. Jezoro Charzëkòwsczé, Jezioro Łukomie – przepływowe jezioro rynnowe w woj. pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice, leżące na terenie Równiny Charzykowskiej.
Jezioro Kruszyńskie (kaszb. Jezoro Krëszińsczé) - przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej w obrębie Kaszub Południowych (na obszarze powiatu bytowskiego województwa pomorskiego).
Jezioro Skąpe (kaszb. Jezoro Skapé) - długie przepływowe jezioro rynnowe w Polsce położone na Równinie Charzykowskiej w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na obszarze Kaszub Południowych w kompleksie leśnym Borów Tucholskich. Z jeziora wypływa rzeka Parzenica.
Rezerwat przyrody Jeziorka Kozie – torfowiskowy rezerwat przyrody na terenie Borów Tucholskich w województwie kujawsko-pomorskim. Utworzony w celu ochrony zarastających jezior z typowo wykształconym zespołem roślinności torfowiska wysokiego.
Witoczno (kaszb. Jezoro Wëtoczno) – przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w powiecie chojnickim województwa pomorskiego na wysokości 120 m n.p.m..
Śpierewnik (Przyarcz) (kaszb. Jezoro Spiérewnik) - przepływowe jezioro rynnowe położone na Równinie Tucholskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich (obszar Tucholskiego Parku Krajobrazowego), w powiecie chojnickim województwa pomorskiego.
Dybrzyk (Dybrzk) (kaszb. Jezoro Debrzk) – przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, w powiecie chojnickim województwa pomorskiego na wysokości 119,2 m n.p.m.. Akwen jeziora jest połączony rynną Brdy z jeziorami Kosobudno i Łąckim.
Gardliczno Małe – jezioro wytopiskowe w Polsce położone na Równinie Charzykowskiej w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy, w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Jezioro charakteryzuje się trudno dostępną i zalesioną linią brzegową. Powierzchnia jeziora: 13,29 ha.
Kły - jezioro rynnowe w Polsce położone na Równinie Charzykowskiej w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na południowo-zachodnim skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego na obszarze Kaszub Południowych.
Jezioro Skoszewskie (kaszb. Jezoro Skòszéwsczé) - przepływowe jezioro rynnowe położone na Równinie Charzykowskiej w obrębie Kaszub Południowych (na obszarze powiatu bytowskiego województwa pomorskiego). Zajmuje ono powierzchnię 46 ha i jest otoczone lasami Zaborskiego Parku Krajobrazowego.
Jezioro Świdno (niem. Schwinna See) – jezioro wytopiskowe w Polsce na południe od Czerska, na Równinie Tucholskiej, w powiecie chojnickim województwa pomorskiego (w gminie Czersk).
Młosino Małe - (Małe Młosino)(kaszb. Jezoro Môłé Młosëno) - jezioro rynnowe w Polsce położone na Równinie Charzykowskiej w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na południowo-zachodnim skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego na obszarze Kaszub Południowych.
Rezerwat przyrody Bór Chrobotkowy – florystyczny rezerwat przyrody na Równinie Charzykowskiej (utworzony w 1993 r., o powierzchni 41,5 ha). Celem ochrony obiektu są siedliska boru sosnowego jako miejsca bytowania porostów. Znajduje się na terenie gminy Brusy na działkach 327LP i 328LP.

Strony