Powiat starogardzki - Przyroda

Strony

Jezioro Staroleskie - jezioro na Kociewiu, położone w gminie Starogard Gdański (powiat starogardzki, województwo pomorskie), ok. 5 km na zachód od Starogardu Gdańskiego na obszarze Pojezierza Starogardzkiego. Powierzchnia całkowita: 15,3 ha
Duży Mergiel (Margiel Duży, Mergiel Duży) - jezioro przepływowe w Polsce położone na południowy wschód od Bolesławowa w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy na Pojezierzu Starogardzkim. Ogólna powierzchnia: 35,4 ha
Grygorek - przepływowe jezioro rynnowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Zblewo na Pojezierzu Starogardzkim, pomiędzy Miradowem a Radziejewem. Ogólna powierzchnia: 11,6 ha
Jezioro Borzechowskie Małe - przepływowe jezioro rynnowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Zblewo na Pojezierzu Starogardzkim. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 20,78 ha do 23,0 ha.
Płaczewo (Jezioro Płaczewskie) - jezioro na Kociewiu, położone w gminie Starogard Gdański (powiat starogardzki, województwo pomorskie), ok. 7 km na południe od Starogardu Gdańskiego. Jezioro spеłnia funkcje rekreacyjno-turystyczne. Powierzchnia całkowita 44,8 ha, głębokość maksymalna 4,9 m.
Jezioro Borzechowskie Wielkie - to najgłębsze i trzecie co do wielkości jezioro na Kociewiu (długość ok.6 km). Połączone jest wąskim przesmykiem z jeziorem Szteklin. W pobliskich Wirtach znajduje się arboretum i ogród dendrologiczny.
Jezioro Kazubskie (kaszb. Jezoro Kazubsczé) – przepływowe jezioro rynnowe położone na skraju Równiny Tucholskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, w powiecie starogardzkim województwa pomorskiego, na zachód od wsi letniskowej Kazub.
Jezioro Trzechowskie (Czechowskie) – przepływowe jezioro wytopiskowe na północnym krańcu Borów Tucholskich w powiecie starogardzkim województwa pomorskiego, na obszarze Kociewia. Linia brzegowa jeziora charakteryzuje się wysokim stopniem zalesienia.
Niedack – przepływowe jezioro rynnowe na północnym krańcu Borów Tucholskich w powiecie starogardzkim (województwo pomorskie) na obszarze Kociewia. Z jeziora wypływa jeden z cieków źródłowych rzeki Piesienicy.
Bagienka (Bagienko) - zespół trzech śródleśnych jezior wytopiskowych położonych w Borach Tucholskich, w gminie Lubichowo, w powiecie starogardzkim województwa pomorskiego na północ od Mermetu. Powierzchnia największego Jeziora Bagienko (środkowego) wynosi 6,8 ha.
Długie Jezioro - jezioro położone w północnej części obszaru Borów Tucholskich (powiat starogardzki, województwo pomorskie) w bliskim sąsiedztwie Wdy. Miejscowościami nadjeziernymi są Mermet i Długie.
Ostrowite (Ostrowiec) – przepływowe jezioro wytopiskowe na północnym krańcu Borów Tucholskich, na obrzeżach wsi Mały Bukowiec w gminie Zblewo, w powiecie starogardzkim województwa pomorskiego, na obszarze Kociewia. Akwen na północnym wschodzie połączony jest strugą z Jeziorem Niedackim.
Jabłowo - jezioro na Kociewiu, położone w gminie Starogard Gdański (powiat starogardzki, województwo pomorskie), ok. 5 km na południe od Starogardu Gdańskiego, na obrzeżach wsi Jabłowo. Powierzchnia całkowita: 11,9 ha
Ocypel – jezioro przepływowe w Polsce, na Kociewiu w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, na obrzeżach wsi Ocypel w powiecie starogardzkim województwa pomorskiego (w gminie Lubichowo).
Żygowice (Jezioro Żygowickie) - jezioro przepływowe na Kociewiu, położone w gminie Starogard Gdański (powiat starogardzki, województwo pomorskie), na północ od Starogardu Gdańskiego na obszarze Pojezierza Starogardzkiego. Powierzchnia całkowita: 6,82 ha
Kałębie – jezioro rynnowe powstałe w epoce lodowcowej, wykształcone w niecce po rynnie subglacjalnej, pozostałej po przejściu lądolodu. W wczesnych latach po ustąpieniu lodowców, jezioro Kałębie i Czarne tworzyły jeden zbiornik.
Jelonek - jezioro przepływowe o powierzchni 21,4 ha, położone w Borach Tucholskich, w powiecie starogardzkim, województwa pomorskiego. Akwen jeziora jest połączony wąską strugą z dorzeczem rzeki Wdy.
Pieszczenko – śródleśne jezioro polodowcowe na północnym krańcu kompleksu leśnego Borów Tucholskich, w gminie Kaliska powiatu starogardzkiego (województwo pomorskie) na pograniczu kociewsko-borowiackim, na północny zachód od miejscowości Nowy Cis. Ogólna powierzchnia: 2,42 ha
Jezioro Krawusińskie - jezioro przepływowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy na Pojezierzu Starogardzkim. Ogólna powierzchnia: 28 ha
Rokitki – śródleśne jezioro rynnowe położone na Kociewiu w gminie Skarszewy, powiat starogardzki województwo pomorskie, na Pojezierzu Starogardzkim w kierunku południowschodnim od Skarszew, połączone strugą z jeziorem Duży Mergiel. Powierzchnia całkowita: 5,6 ha.

Strony